Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) v prosinci zavraždili v iráckém Mosulu tři učitele a desítky dalších pozatýkali. I jim hrozí stejný osud, protože se odmítli podřídit novým novým učebním osnovám nařízeným islamisty na území jimi vyhlášeného "chalífátu", které ovládli. Ve výuce prosazují nyní hlavní důraz na islámské právo šaría a svatou válku džihád, informoval v neděli italský list Corriere della Sera s odvoláním na blízkovýchodní agentury.

Podle jejich zpráv zakázali radikální islamističtí vládci na dobytém území výuku oborů jako filozofie a matematika, které považují za nebezpečné. Vyučovat se prý už nesmějí ani chemie a biologie, uvedla kurdská média. Místo nich mají učitelé vtloukat studentům do hlavy základy šaríji a džihádu, řekl nezávislé agentuře Ara News jistý syrský učitel.

Prvním odbojným učitelem, který zaplatil za svůj nesouhlas s výukovými plány islamistů životem, byl Ašvak Nuajmí, kterého islamisté zavraždili počátkem prosince. Nuajmí se otevřeně postavil proti novým učebním osnovám nařízeným islamisty a zorganizoval v Mosulu protestní shromáždění. To skončilo zatčením více než 30 učitelů, informoval aktivista Abdalláh Malla. Zatčené učitele čeká podle něj soud a odsouzení podle práva šaría. Nahrazeni prý byli učiteli ochotnými spolupracovat s islamisty a podřídit se jejich nařízením.

Druhé největší irácké město Mosul je v rukou islamistů od června 2014. Irácký premiér Hajdar Abádí koncem prosince potvrdil, že po osvobození města Ramádí vládními ozbrojenými silami je nyní na řadě Mosul, připustil ale, že jeho dobývání bude extrémně náročné.

Související