Ruská státní plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o osm procent na 159,4 miliardy krychlových metrů, a to díky poklesu těžby v Evropě. Oznámila to v pondělí firma. Evropská unie přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Začátkem září podepsal Gazprom s evropskými partnery dohodu o plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Evropy. Šéf Gazpromu Alexej Miller v pondělí prohlásil, že loňský růst dodávek potvrzuje potřebu tohoto rozšíření.

Proti rozšíření plynovodu protestovaly na konci listopadu země východní části EU včetně Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyška a Estonska v dopise zaslaném místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Česko se k dopisu, který upozorňoval na možné negativní dopady projektu na energetickou bezpečnost dotčených států i regionu, nepřipojilo.

Předloni Gazprom pod tlakem Evropské unie zrušil projekt plynovodu South Stream, který měl dopravovat ruský plyn přes Černé moře a Bulharsko. Evropská unie se snaží závislost na dodávkách ruského plynu omezit a podporuje rozvoj alternativních zásobovacích tras.