Pro Angelu Merkelovou a její vládu je po silvestrovských útocích na ženy v několika městech složitější trvat na přesvědčení, že země zvládne prověřit a integrovat velký počet přicházejících uprchlíků. Ne že by Němci najednou otočili a z národa, který je k běžencům nejvstřícnější, směřovali k opaku. Ale podle nejnověji zveřejněného průzkumu televize ARD je nyní spokojeno s politikou Merkelové 58 procent Němců. Ještě loni v dubnu to bylo 75 procent.

Zároveň sice ne strmě, ale přece jen roste podpora těch politických sil, které se staví proti přijímání uprchlíků a Merkelovou za loňský příchod 1,1 milionu běženců kritizují. Alternativu pro Německo by volilo osm až deset procent Němců. To ale podle průzkumů provedených ještě před Silvestrem. Ve volbách v roce 2013 přitom tato euroskeptická a protipřistěhovalecká strana nepřekročila pětiprocentní práh pro vstup do parlamentu.

Prohlubují se také spory v řadách vládnoucích křesťanských demokratů (CDU) Angely Merkelové. "Na rozdíl od předchozích krizí, jako byly finanční problémy eurozóny, Ukrajina nebo Řecko, je cítit, že má Merkelová tentokrát menší důvěru. I někteří lidé z CDU vyjadřují obavy, zda má stát skutečně kontrolu nad imigrací a jak to všechno skončí," uvedl pro HN analytik berlínského institutu mezinárodních a bezpečnostních studií Kai-Olaf Lang.

58 procent

Němců je podle průzkumu pro televizi ARD nyní spokojeno s politikou kancléřky Angely Merkelové. Loni v dubnu to bylo 75 procent.

Agentura Reuters ve své reportáži z Kolína nad Rýnem popisuje, že paradoxně i někteří přistěhovalci kritizují kancléřku za to, že uprchlíků přichází mnoho. "Přijímají více lidí, než jsou schopni zvládnout. Kde je všechny ubytují?" ptá se Moutawalli Moussa, imám z kolínské mešity Abú Bakra.

Řádili přistěhovalci

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger v pondělí potvrdil, že všichni podezřelí, které policie vyšetřuje kvůli sexuálnímu napadání a okrádání žen o silvestrovské noci, jsou "přistěhovaleckého původu".

Debatu politických špiček ovlivnila také zjištění týkající se pátečního útoku muže na policejní stanici v Paříži. Vyšetřování ukázalo, že žil dříve v ubytovně pro žadatele o azyl v Recklinghausenu u Kolína nad Rýnem. Na zdi tam psal nápisy oslavující Islámský stát.

"Musíme zlepšit kvalifikaci lidí, kteří pracují v táborech pro uprchlíky. Aby rozpoznali islamistickou symboliku," řekl poslanec Bundestagu za sociální demokracii (SPD) Burkhard Lischka.

Někteří politici vládních stran si stěžují na to, že do e-mailů jim od začátku roku chodí více nenávistné pošty od odpůrců imigrace. Totéž říká i vedení veřejnoprávní televize ZDF, obviňované z toho, že vysílalo informace o násilí pozdě.

Situace nahrává radikálům

Antiislámské hnutí Pegida zorganizovalo v sobotu v Kolíně nad Rýnem svoji dosud největší demonstraci v západních spolkových zemích. Přišly tam tři tisíce lidí, kteří žádali odchod Merkelové.

I to svědčí o tom, že se situace v Německu změnila. Jak píše týdeník Der Spiegel, sexuální napadání a znásilnění jsou z úplně jiné kategorie činů než drobné krádeže, na které už jsou v Kolíně či jinde zvyklí. "Ti, kteří se obávali uprchlíků, berou poslední události jako potvrzení toho, co si mysleli. Ti, kteří jsou pro přijímání uprchlíků, nyní říkají, že takto to dál nejde," cituje Der Spiegel nejmenovaného poradce Merkelové.

Podle pražského dopisovatele německého listu Die Welt Hanse-Jörga Schmidta radikální strany těží z nastalé situace. "Silvestrovské události jsou určitým průlomem, útoky na ženy jsou pro Němce velmi citlivá věc," řekl HN. Němci podle něj chtějí, aby byl zákon vůči pachatelům trestných činů z řad žadatelů o azyl tvrdší a aby nemohli zůstat v Německu. "To ale nejde během pár dní, takže nálada bude horší a horší, což pomáhá extremistům z Pegidy nebo Alternativě pro Německo," tvrdí.

Náladu rozhodně nevylepšila ani kolínská primátorka Henriette Rekerová, která v pondělí přiznala, že potrestání viníků nebude ve většině případů možné, protože jsou velké problémy s jejich identifikací.

To vše jsou věci, které pozici německé kancléřky nahlodávají. "Popularita Merkelové jednoznačně klesá, o tom není sporu. Více ale budeme vědět v březnu, kdy se uskuteční první letošní volby ve spolkových zemích," domnívá se Schmidt.