Čeští kriminalisté obvinili ve spolupráci s polskými kolegy 19 lidí podezřelých z velkovýroby pervitinu. Při vyšetřování zajistili 50 kilogramů drogy, 11 milionů korun v hotovosti a více než deset aut. Případ v úterý představil novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý, jde prý o největší protidrogový zásah na území ČR a Polska za minulý rok. Cenu prodaných drog policie neupřesnila, vyšetřování dále pokračuje. Vysoce kvalitní krystaly metamfetaminu mířily i do Austrálie.

Na rozkrývání gangu pracovali policisté z několika krajů ve spolupráci s polskou pohraniční stráží. Jedenáct z obviněných je vietnamského původu. "Výroba metamfetaminu vysoké kvality v podobě krystalů probíhala na území Západočeského, Ústeckého a Středočeského kraje a v Praze," řekl šéf Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych. Policie zajistila také sklad na tablety, ze kterých se pervitin vyráběl, a velkokapacitní laboratoře.

Podle Frydrycha je významný objem, ve kterém gang drogu vyráběl - deset kilogramů na jeden výrobní cyklus trvající zhruba pět dní. Léky se podle policie dostávaly do Česka z Turecka balkánskou cestou. "Jedná se o přímou reakci produkční scény na regulace v legislativě, ke kterým došlo loni v Polsku," dodal Frydrych.

"Metamfetamin hlavní organizátor vykupoval od výrobců za cenu 210 000 korun za jeden kilogram a zásoboval jím tržnice v příhraničí ČR a Německa. Další prodej následoval osobám vietnamského původu, kteří jej distribuovali na území ČR. Nemalá část byla určena na vývoz, což je předmětem dalšího vyšetřování," řekl Frydrych.

Skupina podle něj působila zhruba rok a cenu, za kterou drogy prodala, nelze zatím upřesnit, je to otázka dalšího vyšetřování. Látkou použitelnou k výrobě drog, tzv. prekurzorem, bylo podle ředitele NPC léčivo Cirrus. "Jednalo se o přípravek, vyráběný v Turecku. Za jeden výrobní cyklus byli výrobci schopni vyrobit 30 až 50 kg metamfetaminu," dodal Frydrych.

Policisté zadrželi při vyšetřování kurýry. "Aby výrobci eliminovali riziko odhalení svých varen, přesunuli část výroby metamfetaminu na území Polska. Zde vyrobený metamfetamin následně vozili zpravidla v dutinách osobních automobilů do ČR," upřesnil Frydrych.

Závěrečná akce se odehrála ve městech Dubí, Žatec, Teplice, Praha, Cheb, Hrádek nad Nisou, Podbořany, Jirny a Jíloviště. Policisté provedli přes 20 domovních prohlídek a 15 prohlídek jiných prostor a pozemků, při kterých zajistili dvě laboratoře na výrobu drog, auta za čtyři miliony korun, dvě vily za deset milionů a miliony korun v hotovosti. Za nedovolenou výrobu omamných látek hrozí zadrženým až 18 let vězení. Soud je poslal všechny do vazby.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pervitin přináší podle šéfa protidrogové centrály největší zdravotní a sociální rizika, což se prý netýká jen velkoobjemových distribucí, ale i drobné kriminality. "I v roce 2015 pokračoval trend zvyšování objemu výroby, její organizovanosti a komercionalizace. Situaci na tuzemském trhu významně negativně ovlivňuje poptávka po této droze ze sousedních zemí, která podněcuje aktivity zločineckých organizovaných skupin," dodal Frydrych.