Sedm příslušníků afghánských bezpečnostních sil přišlo ve středu o život při útoku ozbrojenců na pákistánský konzulát v Dželálábádu na východě Afghánistánu. Zahynuli také všichni tři útočníci, uvedly afghánské úřady. K činu se přihlásila radikální skupina Islámský stát (IS).

Útok na konzulát začal, když se před budovou odpálil sebevražedný atentátník. Další dva ozbrojenci se pak zabarikádovali v prázdném penzionu nedaleko konzulátu a afghánské bezpečnostní síly s nimi bojovaly.

Podle mluvčího guvernéra provincie Nangarhár, kde k násilí došlo, bylo zabito sedm členů afghánských bezpečnostních složek a dalších sedm utrpělo zranění. Zraněni byli i tři civilisté.

Pákistánský konzulát je obvykle v době ranní špičky plný lidí, kteří čekají na víza. Sebevražedný atentátník se údajně pokusil vmísit do fronty lidí čekajících na pákistánské vízum. Nálož odpálil před budovou poté, co mu bezpečnostní síly zabránily ve vstupu.

Podle svědků se sebevrah vyhodil do povětří asi v devět hodin místního času a bitva dalších dvou útočníků s bezpečnostními silami skončila kolem poledne místního času.

Policisté kvůli boji evakuovali děti z nedaleké školy a obyvatele okolních domů. V sousedství pákistánského konzulátu je rovněž nemocnice a indický konzulát, uvedla agentura AP.

K útoku se přihlásila skupina Islámský stát, která ovládá velká území v Iráku a Sýrii a expanduje i do dalších zemí. Členové IS jsou aktivní také v provincii Nangarhár a v posledních měsících zde sváděli boj s příslušníky Tálibánu o kontrolu nad některými okresy.

IS uvedl, že atentát uskutečnili tři jeho členové ve vestách napěchovaných výbušninami, z nichž dva se odpálili. Skupina tvrdí, že atentátníci zabili desítky lidí, včetně "několika příslušníků pákistánské rozvědky".

Část Dželálábádu, kde se nacházejí konzuláty Indie, Pákistánu a Íránu, se stala terčem obdobného útoku ozbrojenců už 5. ledna. O dva dny dříve útočníci napadli indický konzulát v severoafghánském městě Mazár-e Šaríf.

Jde o další ze série útoků v Afghánistánu v době, kdy pokračují snahy o oživení mírového procesu s afghánským povstaleckým hnutím Tálibán.

Související