Američtí námořníci zadržení v úterý v Íránu byli propuštěni, oznámily Íránské revoluční gardy. Írán desetičlennou posádku zajal, když pronikla do jeho výsostných vod. Podle velitele námořnictva Alího Fadávího se tam dva čluny amerického námořnictva dostaly kvůli problémům s navigací.

Teherán se již dříve nechal slyšet, že požaduje po Washingtonu omluvu. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf byl kvůli tomu v kontaktu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Americký ministr obrany Ashton Carter propuštění Američanů uvítal a poděkoval ministru zahraničí Johnu Kerrymu za jeho "diplomatické zapojení" do případu. Kerry za spolupráci poděkoval Íránu. Kerry má po nedávných jednáních o jaderném programu Teheránu ke svému íránskému protějšku velmi blízko, poznamenala agentura AP.

"Vyšetřování ukázalo, že se američtí námořníci dostali do íránských výsostných vod vinou technických problémů v jejich navigačním systému," prohlásil Fadáví.

Americké ministerstvo obrany USA v prohlášení, které je podle agentury Reuters formulováno opatrným výběrem slov, uvedlo, že zatím neví, jak se dvojice amerických člunů ocitla v íránských vodách. "Námořnictvo prošetří okolnosti, které vedly k přítomnosti námořníků v Íránu," sdělil Pentagon.

Na oficiálních stránkách revolučních gard se objevily fotografie zadržených námořníků, kteří seděli na zemi v blíže neupřesněné místnosti. Byla mezi nimi vidět i jedna žena s hnědým šátkem na hlavě.

"Poté co jsme zjistili, že jejich vstup do íránských výsostných vod nebyl úmyslný, a po jejich omluvě byli zadržení američtí námořníci v mezinárodních vodách Perského zálivu propuštěni," uvedly gardy.

Námořní velitel revolučních gard admirál Ali Fadavi k tomu dodal, že přítomnost amerického námořnictva v Perském zálivu "narušuje bezpečnost v oblasti". Washington se již za incident omluvil.

Podle námořnictva posádka opustila území Íránu před desátou hodinou dopoledne. Odjeli ve stejných plavidlech, na kterých byli zadrženi. Následně je vyzvedly americké letouny a nad loděmi převzali kontrolu jiní námořníci, kteří se s nimi vrací na základnu v Bahrajnu.

I přes uzavření dohody o íránském jaderném programu zůstávají vztahy mezi Washingtonem a Teheránem napjaté, jak svědčí americké videozáznamy o údajné provokativní íránské palbě, které v sobotu zveřejnilo americké námořnictvo.

Související