Čínský vývoz i dovoz v loňském roce podle očekávání výrazně klesly. V posledním měsíci roku se ale pokles exportu díky oslabení kurzu jüanu zmírnil a v přepočtu na domácí měnu vývoz nečekaně vzrostl. Středeční oficiální údaje hodnotí ekonomové jako příznivou známku pro vývoj druhé největší ekonomiky světa, jejíž oslabování vyvolává značné obavy na světových finančních trzích.

Čínský vývoz se za celý rok snížil o 2,8 procenta na 2,3 bilionu dolarů (zhruba 57 bilionů korun) a dovoz se propadl o 14 procent na 1,7 bilionu dolarů. Celkový objem čínského obchodu klesl o osm procent, což byl nejslabší čínský obchodní výkon od globální finanční krize z konce minulého desetiletí. Vláda přitom šla do loňského roku s cílem zvýšení objemu obchodu o šest procent.

V prosinci se export v dolarech meziročně snížil o 1,4 procenta po listopadovém propadu o 6,8 procenta. V domácí měně, jejíž hodnota vůči dolaru od srpna klesla o pět procent, ale vývoz vzrostl o 2,3 procenta. Dovoz klesl o 7,6 procenta po listopadovém poklesu o 8,7 procenta a oslabil 14. měsíc po sobě.

Vývoj čínského obchodu odráží slabou světovou poptávku i zpomalování domácího růstu. Ve třetím čtvrtletí se růst čínské ekonomiky zpomalil na šestileté minimum 6,9 procenta a celoroční růst se čeká kolem sedmi procent, tedy na nové nejnižší úrovni za čtvrt století. Podle analytiků ale Čína na konci roku díky oslabení jüanu výrazně překonávala exportní výkonnost okolních zemí, jako je Tchaj-wan nebo Jižní Korea.

"Údaje z obchodu potvrzují náš názor, že navzdory otřesům na čínských finančních trzích nenastalo v ekonomice v posledních měsících významnější zhoršení," uvedl k údajům Daniel Martin z firmy Capital Economics.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadovali, že čínský vývoz se v prosinci v dolarech snížil o osm procent. U dovozu čekali propad o 11 procent, jeho pokles ale zmírnil nárůst dovozu ropy a dalších komodit. Čínské průmyslové podniky využívaly na konci roku výrazného poklesu cen surovin k doplnění zásob.