Americký prezident Barack Obama ve středu telefonicky diskutoval se svým ruským partnerem Vladimirem Putinem o situaci na východě Ukrajiny a politickém řešení syrské krize. Oznámil to Bílý dům. Obama zdůraznil zájem na tom, aby Rusko dodrželo své závazky plynoucí z dohod o příměří v Donbasu.

Diskuse o Ukrajině byla v besedě obou státníků hlavním tématem, řekl novinářům Obamův mluvčí Josh Earnest. Americký prezident prý Putina upozornil, že Moskva musí skončit s podporou proruských povstalců, kteří destabilizují situaci na Ukrajině.

Obama s Putinem hovořil nedlouho po skončení konference takzvané kontaktní skupiny v běloruské metropoli Minsku. Skupina je složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska, donbaských povstalců a evropských pozorovatelů.

Mluvčí ukrajinského zástupce ve skupině Leonida Kučmy po jednání uvedla, že Ukrajina podporuje iniciativu ruského představitele Borise Gryzlova vyhlásit příměří, které by mělo začít platit okamžitě. Dojednána byla podle ní i výměna zajatců.

Dohody o zastavení palby byly od počátku konfliktu předloni v dubnu dojednány už čtyři, žádnou z nich ale znepřátelené strany beze zbytku nedodržely. Válka si v Donbasu vyžádala nejméně 9000 obětí.

Předmětem rozhovoru Obamy s Putinem byla i situace v Sýrii, řekl Earnest. Připomněl přitom, že USA v minulosti ocenily konstruktivní roli, kterou Rusko sehrává v diplomatickém úsilí o skončení syrské války.

Zatímco v otázce syrské a ukrajinské krize se názory obou státníků v mnohém rozcházejí, společnou řeč našli při hodnocení situace na Korejském poloostrově. Shodli se na tom, že pokud se potvrdí informace o nedávném severokorejském jaderném testu, bude zapotřebí "tvrdé a jednotné mezinárodní reakce", uvedl Bílý dům.

Navzdory přetrvávajícím sporům se Obama a Putin snaží spolupracovat v oblastech, kde se zájmy obou zemí shodují, konstatovala agentura AP. Osobně se oba státníci setkali naposledy loni v listopadu. Jejich STŘEDEČNÍ rozhovor byl podle tiskové služby Kremlu "otevřený a věcný".

Porošenko si stěžoval Merkelové a Hollandeovi na Moskvu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu hovořil telefonicky o Donbasu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Informoval o tom na své internetové stránce, kde také sdělil, že si stěžoval na Moskvu kvůli neplnění závazků plynoucích z minských mírových dohod.

Porošenko si podle zprávy zveřejněné na jeho oficiálním webu při rozhovoru postěžoval i na porušování příměří "ruskými bandity" a na bránění pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v jejich činnosti. S oběma státníky chce o situaci na východě Ukrajiny mluvit znovu příští týden.

Úplné a bezpodmínečné zastavení palby v Donbasu je nadále nejdůležitější podmínkou návratu míru do Doněcké a Luhanské oblasti, napsala Kučmova mluvčí Darka Oliferová na svém facebookovém účtu. Poukázala přitom na skutečnost, že vánoční a novoroční příměří "se nestalo skutečností" a že bez klidu zbraní není možné "normální řešení politických, humanitárních a ekonomických otázek".

Související