Nejméně sedm mrtvých a 23 zraněných si vyžádala čtvrteční série útoků v indonéské metropoli Jakartě. Policie podle agentury AP uvedla, že mezi oběťmi je pět atentátníků a dva další lidé, Kanaďan a indonéský policista. Čtyři podezřelé policisté zatkli. Indonéský prezident Joko Widodo označil útoky za terorismus a zároveň vyzval obyvatele k zachování klidu.

K útokům se přihlásila radikální skupina Islámský stát (IS). Terčem atentátů byli podle IS cizinci a bezpečnostní síly.

Šéf jakartské policie Tito Karnavian uvedl, že lídrem skupiny byl Bahrun Naim, který bojuje za Islámský stát a Sýrii, a který stojí v čele teroristické skupiny Katibah Nusantara. Zástupce policejního šéfa Com Gen Budi Ganawan předtím uvedl, že ve Střední Jávě ve městě Solo je teroristická skupina podporující Islámský stát i Sýrii, která by za útokem mohla být.

České velvyslanectví uvedlo, že české občany násilnosti zřejmě nepostihly. Podle agentury AFP byla explozemi poškozena místní policejní stanice. Do útoku se zapojilo údajně až 14 teroristů. Na Twitteru uživatelé sledují dění na místě pod heslem #PrayForJakarta.

"Tento čin jasně sledoval narušení veřejného pořádku a šíření teroru mezi obyvatelstvem," uvedl v prohlášení indonéský prezident Joko Widodo, který je na pracovní návštěvě města Cirebon asi 150 kilometrů od metropole.

"Stát, národ i lidé se nesmějí obávat teroru a podlehnout mu," zdůraznil prezident s tím, že se vrací do hlavního města. Dodal také, že nařídil bezpečnostním složkám vypátrat strůjce teroristických útoků. Spekuluje se, že za akcí stáli islámští radikálové.

Indonéský prezident Joko Widodo na místě teroristických útoků v Jakartě

Prezident Joko Widodo na místě čtvrtečních útoků v Jakartě. Zdroj: Reuters

Podle svědků otřáslo centrem hlavního města Indonésie šest silných explozí a následně se mezi ozbrojenci a policisty rozpoutala přestřelka. Výbuchy způsobily škody v živé čtvrti nedaleko rušného obchodního střediska. V oblasti jsou mezinárodní hotely, restaurace, zahraniční velvyslanectví a kanceláře. Dvě nálože údajně explodovaly u velvyslanectví Pákistánu a Turecka.

Policie oznámila, že řada výbuchů zazněla z kavárny Starbucks. Firma reagovala zavřením všech svých poboček ve městě až do odvolání. Indonéský policejní šéf Budi Gunawan uvedl, že z pěti usmrcených útočníků jsou tři sebevražední atentátníci. Mezi dalšími útočníky a policisty propukla přestřelka. 

Výbuchy postihly rovněž další čtvrť, kde se nacházejí velvyslanectví Turecka a Pákistánu, sdělila místní televize. Po explozích bylo ještě alespoň hodinu a půl slyšet v Jakartě střelbu. V 9.20 středoevropského času indonéská policie oznámila, že útoky skončily a bezpečnostní složky mají nad městem plnou kontrolu.

Do útoků ve městě se zapojilo údajně až 14 teroristů, kteří byli rovněž vyzbrojeni puškami a granáty. Podle AP v posledních týdnech indonéské bezpečnostní složky několikrát varovaly, že islamisté plánují nějakou velkou akci.

Policisté vyzvali obyvatele centra Jakarty, aby se nepřibližovali k oknům.

Český konzul v Jakartě Čeněk Hajný ČTK telefonicky řekl, že útoky se odehrály zhruba dva kilometry od českého zastoupení. Ambasáda se nyní snaží kontaktovat české občany, kteří v zemi pobývají. Dosud ale žádné potíže Čechů nezaznamenala. "Nemělo by se jich to týkat," dodal Hajný s tím, že v pořádku jsou také všichni zaměstnanci velvyslanectví i jejich rodinní příslušníci.

Indonéská policie je už od konce loňského roku ve stavu nejvyšší pohotovosti. Úřady v prosinci oznámily, že zmařily plán islámských radikálů na útoky proti vládním budovám a sídlům zahraničních misí. Na Nový rok střežilo kostely, letiště a další veřejná místa na 150 tisíc indonéských policistů.

Související