Londýnský soud ve čtvrtek uznal vinu další trojice mužů, kteří se podíleli na údajně největší loupeži v dějinách Anglie. Převážně penzisté s bohatou kriminální minulostí loni v dubnu ve velkém loupili v úschovně klenotů v londýnské čtvrti Hatton Garden. Výši trestu se má celkem sedm členů gangu dovědět v březnu, informovala agentura Reuters.

Trojice loni vyplenila 73 trezorových skříněk, z nichž ukradli šperky, zlato a hotovost v hodnotě 14 milionů liber (zhruba 500 milionů korun). Celková hodnota lupu sedmičlenného seniorského gangu činila kolem 200 milionů liber (7,2 miliardy korun) a velká část ho zatím nebyla nalezena.

Hlavní strůjci loupeže, 76letý Brian Reader, John Collins (75), Terry Perkins (67) a Daniel Jones (58) přiznali svou vinu na osnování loupeže už loni v září.

Další dva, šedesátiletý William Lincoln a 58letý Carl Wood byli usvědčeni z téhož trestného činu ve čtvrtek, spolu s nimi byl shledán vinným z ukrývání ukradeného majetku i 48letý Hugh Doyle. Další muž byl obvinění z jakéhokoli podílu na zločinu zproštěn.

K loupeži, která patří k největším v historii Británie, došlo o Velikonocích. Lupiči vyplenili obsah 300 z celkových 600 trezorových skříněk úschovny klenotů v honosné londýnské čtvrti Hatton Garden.

Většinu takových skříněk používají místní klenotníci a další lidé, kteří se pohybují kolem obchodu s diamanty a dalšími vzácnými kameny a kovy.

Lupiči se ke skříňkám dostali pomocí těžké techniky, kterou prorazili stěnu z výtahové šachty do trezorového sálu. Předtím dokázali vyřadit z provozu sofistikovaný bezpečnostní a poplašný systém objektu. Právě kvůli způsobu provedení média přirovnala krádež ke scénářům hollywoodských lupičských filmů.

Související