Čína plánuje, že v roce 2018 přistane se svou nepilotovanou sondou na odvrácené straně Měsíce. To se dosud žádné kosmické misi nepodařilo. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na čínská oficiální média.

Úkolem mise bude studovat geologické podmínky na odvrácené polokouli Měsíce, která je mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří, uvedli již dříve experti z Čínské akademie věd. První snímky většiny odvrácené strany Měsíce pořídila v roce 1959 sovětská sonda Luna 3.

V prosinci 2013 na Měsíci přistál čínský modul Čchang-e 3, který byl pojmenován podle mytické čínské bohyně Měsíce, s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík.

Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj aparát.

"Sonda Čchang-e 4 bude s robotickým vozítkem vyslána k přistání a průzkumu na odvrácené straně Měsíce v roce 2018," citovala agentura Nová Čína čtvrteční prohlášení vedoucího čínského průzkumu Měsíce Liou Ťi-čunga. Nová sonda Čchang-e 4 je prý obdobou sondy Čchang-e 3, ale unese těžší náklad.

V roce 2003 Čína dokázala vlastními silami dostat na oběžnou dráhu kolem Země člověka a do roku 2020 Peking plánuje umístit na oběžnou dráhu kolem Země vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Ambice Pekingu zahrnují i přistání prvního čínského kosmonauta na Měsíci.

Související