Na belgického islamistického radikála Chakiba Akrouha, který se po listopadových atentátech v Paříži odpálil v bytě na pařížském předměstí Saint-Denis, byl vydán zatykač.

Už v červenci byl v nepřítomnosti odsouzen k pětiletému vězení za účast na činnosti teroristické organizace, informovalo v pátek v Bruselu státní zastupitelství.

Belgická policie našla úkryt pařížských útočníků. V bruselském bytě vyráběli bomby pro atentáty - čtěte ZDE

Pařížská prokuratura oznámila Akrouhovu totožnost ve čtvrtek. Pětadvacetiletý Belgičan marockého původu byl zabit 18. listopadu při razii v bytě na předměstí Saint-Denis.

Razie byla součástí pátrání po strůjcích atentátů z 13. listopadu. Při zásahu byl zabit údajný hlavní strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud a také jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová.

Belgická prokuratura v pátek uvedla, že Akrouh v lednu 2013 odcestoval přes Turecko do Sýrie, kde se připojil k organizaci Islámský stát (IS). V následném procesu byl v nepřítomnosti odsouzen rovněž Abaaoud, a to k 20 letům vězení.

Francouzští vyšetřovatelé se kromě toho domnívají, že Akrouh se přímo podílel na pařížských atentátech, při nichž bylo zabito 130 lidí. Belgická policie v pátek prohledala byt Akrouhových rodičů v bruselské čtvrti Molenbeek.

Podle agentury Belga místní obyvatelé při zásahu napadli novináře.

Někteří pachatelé pařížských atentátů měli přímé vazby na Belgii. K šesti koordinovaným akcím ve francouzské metropoli se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. Patrně jediný dosud žijící přímý účastník atentátů, Salah Abdeslam, je stále na útěku.

Související