Radikálové z Islámského státu (IS) unesli více než 400 civilistů ze syrského města Dajr az-Zaur, kde v sobotu ve vládou kontrolované čtvrti zabili údajně až stovky lidí. Tvrdí to opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna.

Podle syrské státní tiskové agentury SANA bylo v sobotu zabito až 300 lidí, z toho většinou staré osoby, ženy a děti. SOHR naopak informovala, že většina ze zhruba 135 zabitých jsou vládní vojáci nebo členové provládních milic a jejich příbuzní.

Unesené civilisty odvlekli radikálové na území, která ovládají, prohlásil šéf SOHR Ramí Abdal Rahmán.

"Panují oprávněné obavy o jejich životy, máme strach, že je (IS) popraví, tak jak to udělal dřív v jiných oblastech," dodal. Mezi unesenými jsou podle něj rodiny vládních vojáků.

Islamisté v posledních dnech obsadili několik čtvrtí města Dajr az-Zaur ve stejnojmenné provincii. Nyní kontrolují asi 60 procent města ležícího ve východní Sýrii. Provincie je spojnicí mezi hlavní základnou IS ve městě Rakka a oblastmi pod kontrolou IS v sousedním Iráku.

Syrská vláda označila události v Dajr az-Zauru za "strašlivý masakr". Zdroj blízký syrské vládě agentuře Reuters řekl, že některé z obětí vraždění byly setnuty.

Islámský stát nechvalně proslul hromadným zabíjením zajatců, například v roce 2014 jeho bojovníci povraždili 200 vládních vojáků z letecké základny Tabka v provincii Rakka. Ve stejném roce IS zabil stovky příslušníků kmene Šuajtát v Dajr az-Zauru.

Při náletech na Rakku zemřelo 40 civilistů

Nálety na severosyrské město Rakka, které je základnou radikálů z Islámského státu, si v sobotu vyžádaly životy 40 civilistů, včetně osmi dětí. Informovala o tom v neděli opoziční Syrská organizace pro lidská práva. Není podle ní jasné, zda na baštu IS útočila ruská letadla, nebo stroje koalice pod vedením Spojených států.

Sobotní údery podle SOHR cílily především na obchody a restaurace v Rakce. První bilance obětí byla 16 mrtvých.

Podle statistik americké armády provedla koalice pod vedením USA od roku 2014 do letošního 13. ledna přes 9600 náletů na radikály, z toho více než 6300 v Iráku a zbylé v Sýrii.

V pátek koalice teprve potřetí od zahájení náletů přiznala civilní oběti, mezi loňským dubnem a červencem prý zemřelo osm lidí. V minulosti USA připustily šest civilních obětí v koaličních útocích.

Související