Prezident Miloš Zeman opět kritizoval vládu za málo razantní přístup v jednání s norskou sociální službou Barnevernet. Zeman v rozhovoru pro server Blesk.cz v neděli řekl, že úřad svým způsobem krade děti a česká vláda by měla přistoupit k odvolání velvyslance v Norsku na konzultace.

On sám prý nepozve norskou velvyslankyni na tradiční setkání ambasadorů v den státního svátku 28. října. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve stejné době v pořadu televize Prima řekl, že vláda v problému v posledních dvou letech pokročila, odvolávání velvyslanců podle něj věc neřeší.

Podle prezidenta by česká vláda měla důrazněji využít dostupné diplomatické prostředky. "Dalo by se uvažovat i o odvolání norského velvyslance na konzultace," navrhl Zeman.

V případě odvolání na konzultace se velvyslanec do hostitelské země vrátí, v diplomatické řeči jde ale o poměrně silné gesto. Zeman připomněl, že sám loni nepozval norskou velvyslankyni v České republice na oslavu 28. října. Letos prý norskou diplomatku nepozve ani na tradiční setkání s velvyslanci, které oslavám státního svátku předchází.

Stažení velvyslance není vhodné, říká Sobotka

Premiér Sobotka Zemanovu představu nesdílí. Uvedl, že je třeba případy sledovat a postupovat pragmaticky a s rozmyslem. Podle něj není stažení velvyslance z Norska vhodnou reakcí. "Já si nemyslím, že stažení velvyslance cokoli řeší," uvedl předseda vlády.

Podle Sobotky se vláda v posledních dvou letech hodně věnuje tlaku na Norsko. "Jsme součástí několika zemí, které byly znepokojeny z toho, jak norský úřad Barnevernet postupuje," zdůraznil Sobotka. Předchozí vlády podle něj s norským úřadem vůbec nekomunikovaly.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Premiér dodal, že ke konci loňského roku se začaly věci hýbat, jelikož Norsko přezkoumá některé případy a byla vydána metodika, jak by se mělo v některých případech postupovat. Metodický pokyn podle něj reaguje na kritiku některých zemí.

"Zdůrazňuje se tam, že by se měla zlepšit komunikace s ambasádami zemí, odkud děti pocházejí. Měla by se zvažovat i otázka předání dětí do péče institucí v zemích, kde mají druhé občanství," uvedl Sobotka.

Zeman kritizoval postup vlády vůči Barnevernetu již dříve. V neděli zopakoval, že tlak je podle něj nedostatečný.

"Vláda zatím pouze nabízí paní Michalákové a další mamince právní pomoc, což si myslím, že je nedostatečné," zhodnotil Zeman postup vlády v případech, které se týkají českých rodičů. Zeman také přirovnal působení Barnevernetu ke gangsterským praktikám unášení dětí. "Je to svého druhu únos dětí, tedy druh gangsterismu," prohlásil.

V Česku se mluví o dvou případech, kdy Barnevernet odebral děti z péče biologických rodičů. Bratry Michálakovy odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Odebrání dětí v Norsku řeší i slovenská matka či rumunská rodina.

V Praze a dalších evropských městech se v sobotu konaly protesty proti Barnevernetu. Podle pořadatelů se v dalších dnech uskuteční demonstrace v Kalkatě, v Bratislavě či ve Varšavě. Dosud se uskutečnily v Norsku, Španělsku, Británii či Rumunsku.