Řidiči vozů taxi v úterý druhý den blokují dopravu v centru maďarské metropole Budapešti. Pokračují tak v protestu proti alternativní taxislužbě Uber, kterou považují za ilegální konkurenci. Informuje o tom agentura MTI. Na magistrátu řidiči žádají, aby službu Uber zakázal.

Protestní akci v pondělí ráno bez ohlášení zahájili řidiči více než 100 aut několika budapešťských provozovatelů taxislužby. Zatarasili důležitou křižovatku, čímž v centru hlavního města způsobili dopravní kolaps.

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je pak odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj. Uber tvrdí, že v maďarském hlavním městě má asi 1200 řidičů a zhruba 80 tisíc uživatelů.

Podle MTI v úterý ráno blokují dopravu na rušné křižovatce ulic Andrássyho, Józsefa Atily a Bajcsy-Zsilinszkyho tři desítky taxíků. V každém směru ale tentokrát nechávají alespoň jeden jízdní pruh volný.

V pondělí taxikáři předali na magistrátu petici se svými požadavky. Primátor István Tarlós podle médií vyjádřil podporu "maďarským taxikářům řádně platícím daně" a poznamenal, že Uber nerespektuje předpisy. Nicméně dodal, že "hlavní město nemá prostředky…, aby zakázalo nebo vypnulo Uber či aby vyloučilo 'divoké taxikáře', kteří nerespektují pravidla".

Související