Ruské úřady ve středu oznámily, že počet lidí nakažených virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, oficiálně dosáhl jednoho milionu. Experti ale odhadují, že skutečný počet může být i o půl milionu lidí větší, uvedla agentura Interfax.

"Do databáze údajů o HIV-pozitivních občanech byl 20. ledna oficiálně zapsán údaj o miliontém pacientovi," řekl Vadim Pokrovskij, který řídí federální středisko pro prevenci a boj s AIDS.

Miliontým nositelem HIV se podle něj stala šestadvacetiletá žena, která se nechala vyšetřit v Rostově na Donu.

První případ HIV byl v Rusku zaznamenán v roce 1987. Od té doby podle Pokrovského nemoci podlehlo okolo 205 000 Rusů. Předloni bylo mrtvých 24 416, což bylo o devět procent více než v předchozím roce.

Rusko má přibližně 146 milionů obyvatel. Je jednou z mála zemí, kde je epidemie HIV/AIDS stále na vzestupu. Loni na jaře se udávalo, že virem HIV je infikováno asi půl procenta populace - a téměř každý stý ve věkové skupině 14 až 49 let.

Pokrovskij odhadl, že za loňský rok přibylo více než 93 000 nových případů, což je nejvíce za celou dobu. "Je zcela pravděpodobné, že jen během veselých novoročních svátků se nakazilo dalších pět až šest tisíc Rusů," poznamenal expert.

Rusko letos podle ministryně zdravotnictví zdvojnásobí výdaje na boj proti HIV/AIDS, ale mnozí lékaři se obávají, že to nebude stačit.

Ještě v roce 2010 bylo HIV-pozitivních půl milionu. Každý měsíc se podle úředních údajů objeví v Rusku 8 tisíc nových případů.

HIV/AIDS se v povědomí ruské veřejnosti spojuje s homosexualitou a cizoložstvím, a to i pod vlivem pravoslavné církve, která se staví proti používání prezervativů.

Miliontá pacientka se nakazila se při pohlavním styku, což je podle Pokrovského typické: každý padesátý Rus mezi 25 až 40 lety je totiž HIV pozitivní.

Související