Ruský prezident Vladimir Putin podle britského soudce "pravděpodobně schválil" vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Samotnou vraždu vykonali dva ruští agenti na povel ruské kontrarozvědky FSB, vyplývá ze závěrů britského vyšetřování.

"Operace FSB byla pravděpodobně schválena Patruševem a také prezidentem Putinem," uvedl vyšetřující soudce Robert Owen ve svých závěrech. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě.

"Se znalostí všech důkazních prvků a analýzy, které jsem měl k dispozici, jsem dospěl k závěru, že operaci FSB pravděpodobně schválil Patrušev a také prezident Putin," uvedl Owen ve svých závěrech. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě. Podle Owena "existují silné důvody se domnívat, že za Litviněnkovu smrt je odpovědný ruský stát".

Britská policie žádá vydání Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugovoje, kteří podle čtvrteční závěrečné zprávy o vyšetřování patrně z pověření ruské kontrarozvědky FSB otrávili bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Oba mají být postaveni před britský soud. Britská ministryně vnitra Theresa Mayová oznámila, že si předvolá ruského velvyslance v Británii, aby mu sdělila nelibost nad neochotou Moskvy spolupracovat na případu.

Mayová potvrdila, že byly vydány evropské zatykače na oba podezřelé a zapojen byl také Interpol. "Našim cílem nadále bude předvést je před soud," uvedl ve čtvrtek Scotland Yard. Moskva dosud britské žádosti o vydání Kovtuna a Lugovoje odmítala.

Mluvčí britského premiéra Davida Camerona dnes řekla, že Británie zvažuje další kroky vůči Rusku. "Závěr, že vražda byla schválena na nejvyšších úrovních ruského státu, je nanejvýš znepokojující," řekla mluvčí. "Takto se nemůže chovat žádný stát, natož stálý člen Rady bezpečnosti OSN," podotkla mluvčí.

Zpráva o britském vyšetřování smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka je podle ruského ministerstva zahraničí zaujatá, zpolitizovaná a neprůhledná. Výsledek šetření zhorší vztahy obou zemí, upozornila rovněž ruská diplomacie podle agentury RIA novosti. V reakci na to vyzvala vdova po Litviněnkovi k uvalení sankcí na Rusko a prezidenta Putina.

Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého prosákly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody.

Podle vyšetřování existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Látku mu přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v londýnském hotelu Millennium.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Umírající Litviněnko obvinil Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten, stejně jako Lugovoj a Kovtun, které Rusko odmítlo vydat.

"Obvinění na mou adresu jsou absurdní. Jak jsme očekávali, žádná senzace se nekonala. Dnes oznámené výsledky vyšetřování znovu potvrdily protiruský postoj Londýna, omezenost a neochotu Britů zjistit skutečnou příčinu smrti Litviněnka," uvedl podle Interfaxu Lugovoj.

Násilnou smrtí v minulosti skončila řada kritiků Putina a jeho režimu. Owen během minulého roku vyslechl při veřejných soudních jednáních desítky svědků a k dispozici měl rovněž tajné informace britských zpravodajských služeb.