Arabské a kurdské pozemní síly bojující proti Islámskému státu (IS) dostanou více podpory, aby mohly zlikvidovat bašty islamistů v Sýrii a Iráku. Údery mezinárodní koalice proti IS se také zintenzivní. Prohlásil to ve čtvrtek francouzský prezident François Hollande, který vystoupil před dvěma stovkami zahraničních a francouzských velvyslanců.

Upozornil také, že letošek se zároveň musí stát pro Sýrii "rokem změn".

Prezident zdůraznil, že Francie, která loni zažila dva krvavé teroristické útoky, se nebude vyhýbat své odpovědnosti v boji proti islamistům.

"Francie není nepřítelem nějakých lidí, náboženství nebo civilizací," řekl Hollande podle agentury Reuters.

"Ale má jednoho protivníka: džihádistický terorismus, který tvrdí, že následuje Boha pouze, aby zesměšňoval jeho jméno, a který nehledá nic jiného než ničení," upozornil francouzský prezident.

V Paříži se ve středu uskutečnilo jednání ministrů obrany několika zemí zapojených do boje proti Islámskému státu. Hollande řekl, že schůzka, které se zúčastnili zástupci Spojených států a Británie, umožnila spojencům upřesnit vojenskou strategii proti IS.

"Každý den je díky našim činům tato teroristická armáda oslabována ztrátou území, zdrojů a bojovníků," řekl Hollande.

"Naše strategie zahrnuje osvobození syrské Rakky a iráckého Mosulu, kde se nacházejí řídicí střediska IS. Byla tu vůle poskytovat podporu arabským a kurdským silám bojujícím proti Islámskému státu na zemi," dodal francouzský prezident s tím, že úsilí koalice se zvýší.

Hollande se také zmínil o brzkém zahájení mírových jednání o Sýrii, na nichž si musí jejich účastníci ujasnit, kdo bude v Sýrii vládnout a že současný prezident Bašár Asad není součástí budoucnosti země.

Francouzský prezident dodal, že řešení se musí nalézt i pro občanskou válkou zmítaný Jemen nebo Libyi či Libanon, kde ústřední vláda nemá dostatek moci.

Zmínil se i o situaci na Ukrajině, kde bylo dosaženo pokroku k ukončení konfliktu na jejím separatistickém východě. Uplatňování mírových dohod z Minsku by však podle něj mělo být rychlejší.

Související