Desítky tisíc lidí v pátek v centru moldavského hlavního města již třetím dnem pokračovaly v protestech proti nové vládě, požadují předčasné volby, lepší správu a skoncování s korupcí. Demonstrace se zúčastnili i předáci proruské opozice. Úřady na kišiněvském letišti podle médií odepřely vstup do země několika zahraničním novinářům, včetně moskevského zpravodaje Českého rozhlasu.

Český novinář podle webu své stanice uvedl, že už ve čtvrtek pohraničníci na letišti v Kišiněvě nevpustili do země pět ruských novinářů, v pátek následovali další. Sám se snažil vysvětlit, že sice působí v Moskvě, ale nepracuje pro ruská média.

"Asi mi neuvěřili, a tím pádem vznikla tato potíž s tím, že mě asi po hodině, hodině a půl čekání odmítli vpustit do země," řekl.

Agentura AFP uvedla, že vstup do země byl odepřen nejen ruským, ale i západním novinářům, včetně žurnalisty pracujícího pro tuto francouzskou agenturu. "Nenecháme vstoupit novináře z žádné země. Už je vás tady dost," uvedl prý bez dalšího vysvětlování jeden z civilistů na kontrolním stanovišti na letišti v Kišiněvě.

Mluvčí moldavského ministerstva zahraničí Andrej Toma odepření vstupu novinářům vysvětlil tím, že nebyli akreditováni. "Neměli akreditaci, anebo nedokázali jasně uvést cíl své návštěvy," řekl. Podle mluvčí pohraniční stráže prý žurnalisté nevysvětlili účel cesty.

Související