Při páteční střelbě ve škole a na dalším místě v odlehlé domorodé komunitě La Loche v kanadské provincii Saskatchewan zemřeli čtyři lidé a další utrpěli zranění. Policie v souvislosti se střelbou zadržela sedmnáctiletého podezřelého a obvinila jej ze čtyř vražd a ze sedmi pokusů o vraždu. Pohnutky k činu zatím známy nejsou, napsala agentura AP.

Podobné události jsou v Kanadě poměrně neobvyklé, v zemi platí přísnější pravidla pro držení střelných zbraní než v sousedních Spojených státech. Nejhorší případ střelby na škole v Kanadě se stal v roce 1989, kdy bylo v Montrealu zabito 14 studentů, píše agentura Reuters.

Při páteční střelbě ve škole bylo podle policie postřeleno celkem devět lidí, z toho dva smrtelně. Sedm lidí poraněných během střelby bylo hospitalizováno.

Starosta La Loche Kevin Janvier podle agentury AP uvedl, že útočník v pátek zastřelil jeho 23letou dceru Marii, která byla učitelkou. "Doma zastřelil dva své bratry a vydal se do školy," dodal. Školu v La Loche podle serveru BBC navštěvuje zhruba 900 dětí od předškolního věku až po dvanáctou třídu, což je poslední třída střední školy.

"Toto je nejhorší noční můra rodičů," prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau, který je nyní na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Premiér původně hovořil o pěti mrtvých, policie však toto číslo později opravila. Podle policie není jasné, kolik lidí utrpělo zranění. Premiér dříve uvedl, že dva lidé jsou v kritickém stavu.

Jeden ze žáků desátého ročníku řekl televizi CBC, že slyšel větší počet výstřelů. "Utíkal jsem pryč ze školy. Bylo tam hodně křiku, padlo asi šest, sedm výstřelů, než jsem se dostal ven," řekl.

"Slova nedokážou vyjádřit můj šok a zármutek způsobený hroznými událostmi v La Loche. Ve svých myšlenkách a modlitbách jsem se všemi oběťmi, jejich rodinami a přáteli a se všemi lidmi v této komunitě," uvedl premiér provincie Saskatchewan Brad Wall.

Související