Švédsko vyhostí až polovinu ze 160 tisíc migrantů, kteří do země přišli loni v rekordním počtu. Podle agentury AFP to ve středu řekl ministr vnitra Anders Ygeman. Pryč z dosud vstřícné skandinávské země budou muset podle ministra neúspěšní žadatelé o azyl, kteří buď odejdou dobrovolně, nebo k tomu budou úřady přinuceni.

"Mluví se o 60 tisících lidech, ale ten počet může vzrůst až na 80 tisíc," řekl Ygeman v rozhovoru pro ekonomický deník Dagens Industri. Vláda podle něho pověřila policii a imigrační úřad, aby důsledně dohlédli na jejich dobrovolný odchod či vyhoštění.

Švédsko patří spolu s Německem a Rakouskem k zemím, které během současné migrační krize přijaly nejvíce žádostí o azyl. Situace ve Švédsku se ovšem podle premiéra Stefana Löfvena stala "neudržitelnou", a země proto musela zavést kroky vedoucí k omezení počtu přijímaných běženců včetně hraničních kontrol.

Premiér zároveň tento týden na ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že pokud země EU do dvou měsíců nenajdou společnou řeč v otázce řešení migrační krize, hrozí rozpad osmadvacítky.

Finsko vyhostí 20 tisíc odmítnutých žadatelů

S plánem vyhostit odmítnuté žadatele o azyl přišlo ve čtvrtek i sousední Finsko. To hodlá poslat pryč zhruba dvě třetiny žadatelů o azyl, což znamená 20 tisíc migrantů, kteří do země přišli v roce 2015 a jejichž žádost o azyl byla nebo bude zamítnuta.

Informovalo o tom podle agentury AFP finské ministerstvo vnitra. Negativní odpověď dostane přibližně 65 procent z 32 tisíc žadatelů o azyl, které loni zaregistrovala imigrační služba, řekla AFP mluvčí finského ministra vnitra Païvi Nergová.

Do Finska, které má kolem 5,5 milionu obyvatel, míří běženci převážně z Iráku a Somálska.