V pondělí kvůli viru zika, který podle všeho poškozuje mozky ještě nenarozených dětí, zasedne krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Ve čtvrtek to v Ženevě oznámila šéfka organizace Margaret Chanová s tím, že WHO očekává tři až čtyři miliony případů nákazy. S virem se nyní potýkají latinskoamerické země, především Brazílie a Kolumbie.

Hrozba šíření nemoci byla dosud považována za mírnou, nyní však podle Chanové dosáhla alarmujících rozměrů. Krizový výbor se tak bude zabývat vhodnými mezinárodními opatřeními a výzkumnými prioritami.

Vir, který přenáší komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku. V Brazílii či Kolumbii se narodily tisíce dětí s výrazně menší hlavou.

Brazílie, v níž bylo dosud zaznamenáno nejvíce případů onemocnění virem zika, se proti přenašečům viru chystá nasadit i armádu. Vláda kvůli viru také zvýšila výdaje ministerstva zdravotnictví i s ohledem na letní olympijské hry, které v srpnu tato jihoamerická země pořádá. Uvedla to agentura DPA.

V rámci vládního programu boje proti komárům již byl do 56 tisíc hotelů, barů a restaurací v celé zemi zaslán katalog s radami, jak se nákaze bránit. Patří mezi ně zejména ochrana proti komářímu štípnutí, neboť na nemoc zatím neexistuje očkovací látka. K radám tak patří používat repelent, nosit dlouhé rukávy a kalhoty, vyvarovat se místům se stojatými vodami a v noci spát pod moskytiérou. Zatím není prokázán přenos sexuálním stykem, přesto zdravotníci radí používat kondom ještě dva týdny po skončení nemoci.

Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán. WHO ve čtvrtek uvedla, že se připravuje ke zveřejnění studie, která prokazuje časové a místní souvislosti mezi virem a postiženími novorozeňat, ne však příčiny.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, kterými se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.