Během nynější vlny nákazy virem zika, který zřejmě poškozuje mozek ještě nenarozených dětí, zaznamenalo Německo celkem pět případů. Oznámil to hamburský Institut Bernharda Nochta pro tropickou medicínu. Nákazu lékaři zjistili v rozmezí loňského října až letošního ledna, informují německá média.

Jedním z posledních německých pacientů byl obyvatel Bavorska, který se počátkem roku vrátil z Martiniku. "Mezitím se již vyléčil," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Zveřejněné statistiky ukazují, že od roku 2013 bylo v Německu zaregistrováno celkem deset případů viru zika. Vedle Německa informovaly o dřívějším výskytu viru také zdravotnické úřady ve Švédsku a Finsku, vždy šlo ale o osoby, které se vrátily z tropických zemí. Ve středu nákazu ohlásilo i Dánsko, nemocný přicestoval z Latinské Ameriky.

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Příznaky infekce jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.

Virus ale pravděpodobně narušuje vývoj mozku lidských plodů, takže se rodí děti s výrazně menšími hlavičkami. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižena je také Kolumbie.

Související