Rámcovou dohodu o reformě vztahu Británie s Evropskou unií se zatím uzavřít nepodařilo. Po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to v neděli na twitteru oznámil britský premiér David Cameron. Na dojednání všech čtyř bodů si obě strany vyhradily dalších 24 hodin. Podle mluvčího britské vlády se ale Cameron s Tuskem v neděli dohodl na možnosti okamžitě "zatáhnout za nouzovou brzdu" v oblasti výplat sociálních dávek ekonomickým migrantům.

Že se dohodu zatím uzavřít nepodařilo, potvrdil i "prezident" Evropské unie Tusk krátce po skončení londýnské schůzky. Co k odkladu zveřejnění rámcové dohody vedlo, ale ani jeden z politiků neuvedl.

Mluvčí britské vlády ale později řekl, že se Cameron s Tuskem dohodl, že Británie může okamžitě zatáhnout za "záchrannou brzdu" na sociální dávky migrantům ze zemí Evropské unie. Evropská komise podle mluvčího předložila text, podle nějž Británie v současnosti plní kritéria, která užití "záchranné brzdy" umožňují. Dohodu mluvčí označil za "významný průlom". Tusk podle něj plánuje předložit návrh dohody s Británií ostatním členským zemím unie v úterý.

Agentura Reuters už před schůzkou informovala, že Cameron bude požadovat silnější pravomoci k omezení přistěhovalectví z ostatních unijních zemí na ostrovy.

Cameron slíbil zreformovat vztahy Británie s EU a uspořádat referendum o setrvání své země v unii do konce příštího roku. Doufá, že dospěje k dohodě s lídry EU o reformách příští měsíc, aby se referendum mohlo konat co nejdříve.

Mnohé unijní země měly problém s britským záměrem omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přišli z jiných zemí EU. Původní plán Londýna předpokládal, že by na ně měli nárok jen ti, kdo v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Takový postup ale jako diskriminační odmítla řada zemí včetně České republiky.

Protinávrhem Bruselu se tak stala "záchranná brzda" umožňující v případě enormního tlaku na sociální systém omezit počet přistěhovalců z dalších zemí osmadvacítky. "Nouzová brzda" by měla podle zdroje Reuters zůstat zatažená, dokud se problém nevyřeší, a také by měla být jen přechodným opatřením před vytvořením stálého mechanismu.

Související