Česká republika vstoupí do řízení před norským soudem v kauze odebraných dětí Evy Michalákové. Rozhodla o tom ve středu vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Česko chce poukázat mimo jiné na to, že adopce dětí je v případu Michalákové nepřípustná a v rozporu s mezinárodními dohodami, uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zástupkyně rodiny, poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), rozhodnutí vítá, šance Michalákové na úspěch u soudu by podle ní mohly být vyšší.

Smlouva o vydávání dětí, kterou prezident Miloš Zeman navrhuje uzavřít s Norskem, je v rozporu s mezinárodními smlouvami a nevyhovuje některým zásadám mezinárodního práva, řekl dále Zaorálek. Ministerstvo k ní má vážné výhrady.

Prezident bude však podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka uzavření smlouvy dál prosazovat.

Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny Denise (ročník 2005) a Davida (2008) v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Norské úřady loni v září rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Eva Michaláková se odvolala, soud by se měl konat koncem února. "Využijeme institutu norského práva, jehož smyslem je umožnit veřejným subjektům vstupovat do soudních řízení a obhajovat v nich širší veřejný zájem," řekl Zaorálek novinářům.

Norský právní řád prý neupravuje přímo vstup cizího státu do vnitrostátního řízení, ale ministr věří, že soud pokusu o intervenci vyhoví. Na jednání pak chtějí české úřady poukázat na dvě vady v postupu norských úřadů.

"Domníváme se, že v situaci dětí Michalákových je nepřípustná adopce v cizí zemi," uvedl Zaorálek. Takový postup podle něj není v souladu s úmluvou o právech dítěte.

Druhé pochybení vidí ministr v tom, že úřady odpíraly Michalákové styk s dětmi, přestože o něj jevila zájem.

Podle premiéra Sobotky je snaha o vstup do řízení pokračováním intenzivní činnosti v kauze, kde vláda podnikla celou řadu konkrétních diplomatických kroků.

"Vláda dnes dala mandát ministru zahraničí a ministryni práce a sociálních věcí, aby tento krok ve prospěch paní Michalákové v rámci příslušného soudního řízení podnikli," řekl premiér.

Zástupkyně rodiny Chalánková, která je zároveň mluvčí výboru podporovatelů rodin odebraných dětí a kauzy dlouhodobě sleduje, vidí zapojení české strany do soudního řízení jako nezbytné.

"Ideální by byl zmocněnec, který se nebojí. Je to věc státní správy a premiéra, koho vyberou," dodala.

Petiční výbor na podporu rodin žádá, aby situaci Čechů v cizině sledoval zastupitelský úřad. "Podle vídeňské úmluvy o konzulárních stycích má konzul, velvyslanec kompetence, pravomoc ověřit stav českých občanů, což se také nedělo," uvedla Chalánková.

Pokud by Michaláková s nynějším odvoláním neuspěla, může se obrátit na další norské soudní instance. Po skončení všech těchto řízení pak může jít k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Členové české vlády už dřív řekli, že by ji tam Česká republika podpořila.