Při útoku amerického bezpilotního letadla byl ve čtvrtek v Jemenu zabit jeden z vůdců teroristické organizace al-Káida Džalál Bilajdí. Podle jemenských zdrojů citovaných agenturou Reuters byl cílem automobil, v němž jel Bilajdí se dvěma strážci.

Agentura AFP uvedla, že Bilajdího smrt potvrdil jeden z jeho příbuzných. Bilajdí je znám také pod jménem Abú Hamza Zindžibárí a v al-Káidě řídil bojové operace. Zabit byl v jihojemenské provincii Abján.

Podle jemenských sdělovacích prostředků patřil Bilajdí k polním velitelům odnože al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) a organizoval útoky v Abjánu a dalších provinciích na jihu a východě Jemenu. Než se v roce 2011 připojil k AQAP, působil jako imám mešity ve městě Zindžibár. Podle lidí, kteří ho znali, býval ve své vesnici oblíben a lidem pomáhal. Postupně se ale změnil a od roku 2011 se ho spoluobčané báli.

Spojené státy považují AQAP za jednu z nejnebezpečnějších odnoží al-Káidy a vedou proti ní boj s pomocí bezpilotních letadel. Tyto protiteroristické operace od roku 2014 komplikuje občanský konflikt, který zahájili jemenští šíité proti vládě.

Související