Policie loni v Česku zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti roku 2014, kdy zadržených bylo 374, jde o skoro 78procentní nárůst.

Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Meziročně se počet odhalených Syřanů zvýšil ze 142 na 2016. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla, informovalo vedení cizinecké policie.

Na druhém místě v počtu nelegálně pobývajících cizinců skončili občanéUkrajiny, kterých bylo zadrženo 1224. Ukrajinci většinou do Česka vstupují legálně a pak překračují povolenou dobu pobytu.

Na třetí místo se zařadili občané Kuvajtu, kterých bylo odhaleno 588. Kuvajťané do země často jezdí jako hosté lázní, kteří nevycestují ze země v době platnosti pobytu. Na dalších místech skončili občané Afghánistánu nebo Iráku, o kterých se rovněž hovoří v souvislosti s uprchlickou krizí.

Největší nárůst proti roku 2014 policisté zaznamenali u občanů Sýrie, Iráku, Pákistánu a Afghánistánu. Podle policistů jde o cizince, pro které je Česko tranzitní zemí. Migranti do Česka vstupují z Rakouska nebo Slovenska a mají v úmyslu pokračovat do dalších západních zemí, jako jsou Německo nebo Švédsko. "Enormní nárůst způsobila tranzitní migrace," komentoval loňskou situaci policejní prezident Tomáš Tuhý.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera běženci nejčastěji překračovali českou hranici na jihu Moravy. "Nejvíce byly využívány mezinárodní trasy. Hlavně se jednalo o železnici, dále o mezinárodní dálnice," uvedl.

Policisté loni v průměru zadržovali 400 až 500 nelegálních migrantů za měsíc. "V červnu začala tato křivka stoupat, zaznamenali jsme zhruba 600 nelegálních migrantů. Toto číslo gradovalo v prázdninových měsících a v srpnu to bylo 1767 osob," popsal Majer.

V září podle něj začaly rychle počty klesat poté, co německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Německo bude přijímat Syřany, a v Maďarsku a Slovinsku vyrostly na hranicích ploty. "Došlo k organizovanému přejezdu z Rakouska do Německa. Němci si od Rakušanů přebírali vlaky s migranty, kteří měli zájem požádat v Německu o azyl," vysvětlil Majer.

Záleží na Řecku a Turecku

Vývoj migrace do Česka v roce 2016 podle Majera závisí hlavně na situaci v Řecku a Turecku. Evropská unie chce, aby obě země přijaly opatření, které by zmírnily nekontrolovatelné proudění migrantů do Evropy.

"Pakliže se toto opatření podaří, tak si myslím, že bychom nemuseli zaznamenávat zásadní migrační tlak. Pokud tomu tak nebude, tak samozřejmě ty počty mohou být daleko vyšší než v loňském roce," dodal Majer.

Policie loni zadržela 168 lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či překročení hranice. Bylo mezi nimi 118 převáděčů, meziročně o 114 víc. Na poli migrační kriminality se tak změnil trend z minulých let, kdy policisté zatýkali zejména lidi, kteří například cizincům pomáhali obstarat falešné potvrzení k pobytu. Loni už naopak výrazně převládali převáděči. Cizinecká policie loni odhalila i víc falešných dokladů a dalších cestovních listin, a to 2502. Proti loňsku šlo o navýšení o 1532 neregulérních dokladů.

Legálně naopak v Česku ke konci loňského roku žilo 467 562 cizinců, což bylo o 15 639 více než v roce 2014.