Trest deseti let vězení udělil senát pro válečné zločiny vrchního soudu v Bělehradě bývalému příslušníkovi bosenskosrbské armády Branku Gojkovičovi za účast na srebrenickém masakru v létě 1995. Podle televize B92 to ve čtvrtek oznámila srbská prokuratura pro válečné zločiny.

Prokuratura uvedla, že soud verdiktem schválil dohodu, kterou obžaloba s obžalovaným uzavřela. Gojković se přiznal k účasti na povraždění mnoha desítek civilistů na farmě Branjevo u města Zvornik na východě Bosny. S prokuraturou se zároveň dohodl na desetiletém trestu vězení.

Případ se týká sedmi příslušníků jednoho z průzkumných oddílů armády bosenských Srbů, kteří 16. července 1995 během pěti hodin pozabíjeli více než sto mužů a chlapců ze Srebrenice. Čtyři členové této skupiny byli již pravomocně odsouzeni v Bosně a s jedním tamní prokuratura uzavřela dohodu o přiznání viny.

Vinu také dříve přiznal u haagského Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Dražen Erdemović. Soud mu vyměřil pětiletý trest.

Související