Téměř 80 lidí uvázlo v pátek v dole na zlato u města Baberton na východě Jihoafrické republiky. Zůstali pod troskami zřícené důlní budovy a v šachtě pod ní. Většinu z nich se už podařilo záchranářům vyprostit, informovala zahraniční média. Pohřešují se jen tři horníci.

Po zřícení správní budovy zůstalo v troskách a v důlní šachtě pod ní uvězněno 78 lidí, postupně se ale podařilo většinu z nich dostat do bezpečí. Původně agentury informovaly až o 87 lidech, kteří v dole uvázli. Záchranáři dál pátrají po třech osobách a ti, které už se podařilo dostat ven, údajně neutrpěli žádná vážnější zranění.

Neštěstí se odehrálo ve zlatém dole společnosti Vantage Goldfields u Babertonu v provincii Mpumalanga, který leží asi 350 kilometrů východně od Johannesburgu. Na důl se podle prvních informací z neznámých příčin zřítila důlní budova, jejíž trosky následně uvěznily horníky pracující na šachtě.

Jihoafrické doly patří k nejhlubším, ale i k nejnebezpečnějším na světě. Loni tam při důlních neštěstích zahynulo celkem 77 horníků.

Související