Počet obětí silného zemětřesení na Tchaj-wanu ze sobotního rána se zvýšil na nejméně 32, přičemž dalších více než 120 je podle úřadů stále pod troskami. Většina mrtvých se našla v rozvalinách sedmnáctipodlažního bytového komplexu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova, kde se nyní hledají i zbylí pohřešovaní. Záchranáři od rána vyprostili ze sutin několik těl i několik přeživších.

Většina mrtvých se našla v rozvalinách sedmnáctipodlažního bytového komplexu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova, kde se nyní hledají i zbylí pohřešovaní. Záchranáři od rána vyprostili ze sutin několik těl i několik přeživších.

Záchranáři v troskách hledají známky života s pomocí psů a akustických přístrojů. Dopoledne také vyhrabali z trosek živého třicátníka, který je informoval o poloze dalších zasypaných. Jedná se podle komentářů o boj s časem a nejspíš budou další oběti. Podle úřadů je asi 103 osob zablokovaných "velmi hluboko" pod troskami.

Z trosek zříceného domu se podařilo zatím vyprostit přes 170 přeživších a 27 mrtvých obyvatel. Asi 90 zachráněných lidí bylo hospitalizováno. V jiných částech města, kde se zřítilo dalších pět budov a pět bylo poškozeno, záchranáři vytáhli z trosek dalších více než 100 přeživších lidí, z nichž asi deset je v nemocnici, a těla dvou obětí.

Podle starosty města mohli být mnozí zachráněni díky informacím od lidí, kteří přinesli údaje o konkrétních místech, kde se mohli zavalení nacházet. Počet zavalených lidí se odhaduje na 124, upřesnil starosta.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu ráno jižní část ostrova Tchaj-wan. Trosky zřícené sedmnáctipodlažní budovy začalo prohledávat 800 vojáků a více než 1200 záchranářů s pomocí žebříků, jeřábu a dalšího vybavení. Obytný komplex se podle svědků složil jako harmonika a z výškové budovy zbyla hromada trosek a pokroucených kovových nosníků. Podle místních sdělovacích prostředků bylo v budově i středisko péče o novorozence a jejich matky.

Provozovatelé tchajwanské vysokorychlostní železnice rovněž oznámili, že k místnímu poledni budou obnoveny všechny spoje. Zemětřesení poškodilo elektrické vedení v oblasti tchajnanského nádraží, což těžce narušilo celý systém.

Zemětřesení na Tchaj-wanu udeřilo dva dny před oslavami příchodu čínského Nového roku. Ty jsou nejvýznamnějším rodinným svátkem čínského kalendáře.

Tchaj-wan postihují zemětřesení často, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. V září 1999 ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo na 50 000 budov.

Související