Policie v pátek použila slzný plyn vůči řeckým zemědělcům, kteří v centru Atén protestují proti penzijní reformě. Informovala o tom agentura Reuters. Farmáři prý házeli kameny na budovu ministerstva zemědělství, kterou střeží policie. V Aténách se v pátek očekává rozsáhlá demonstrace zemědělců, kteří plánují přijet s traktory do centra města.

Zemědělci již třetím týdnem blokují některé důležité silniční tahy v Řecku. V pátek se sjíždějí do Atén, aby vyjádřili rozhořčení nad důchodovou reformou, kterou po této zadlužené jihoevropské zemi požadují mezinárodní věřitelé.

Změny se dotknou hlavně aktivního obyvatelstva, jež si má připlácet na sociální pojištění a přitom očekávat nižší penze. Zemědělce znepokojuje i snaha vlády podstatně snížit dotace do zemědělství.

"Zemědělci se pokusili vytlačit policii ze vchodu do ministerstva. Policie použila slzný plyn, aby je zastavila," uvedl šéf místní policejní jednotky. Podle něj se asi 800 farmářů z Kréty, největšího ostrova Řecka, posmívalo policistům u vchodu do ministerstva a házelo na ně kameny, jimiž byla rozbita okna.

Související