Při útoku džihádistů na základnu mise OSN na severovýchodě Mali v pátek zahynuli nejméně dva příslušníci mezinárodních mírových sil a dalších asi 30 utrpělo zranění. S odvoláním na představitele sil OSN to uvedla agentura AFP. V Mali působí i čeští vojáci, ale nikoli v oblasti nynějšího útoku.

"Náš tábor v Kidali se stal v pátek brzy ráno terčem útoku teroristů. Palbu jsme opětovali, ale dvě modré přilby (mise OSN MINUSMA) byly zabity a 30 dalších bylo zraněno. Teroristé zaútočili i raketami. Přestřelka trvala nejméně dvě hodiny," citovala AFP svůj zdroj. Člen guinejského kontingentu mise upřesnil, že stav sedmi zraněných je vážný.

Podle zdrojů agentury Reuters údajní islamisté zahájili akci sebevražedným útokem s autem naplněným trhavinami a poté pálili z ručních zbraní a minometů.

Mírová mise OSN v bývalé francouzské kolonii dbá na dodržování příměří mezi vládou a rebely na neklidném severu země. Musí ale čelit islámským radikálům, kteří zde začali obsazovat velká území a které armáda vytlačila až s pomocí francouzských sil v roce 2013. Islamisté s vazbou na al-Káidu jsou zde ale stále aktivní. Jedna tato skupina například koncem loňského roku zavraždila 20 osob v hotelu Radisson Blu v centru Bamaka.

Koncem ledna měla česká armáda v Mali 39 vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě na jihu země.

"Náš kontingent zde v Bamaku má na starosti ochranu místního velitelství a výcvik maliské armády," řekl minulý měsíc novinářům velitel jednotky Ondřej Marek při návštěvě ministra obrany Martina Stropnického v Mali.

Ministr tehdy uvedl, že česká armáda by v Mali mohla nasadit i zdravotnickou jednotku, která by působila přímo v první linii na neklidném severu země.

Související