Tisíce Maďarů v sobotu protestovaly proti reformám ve školství, které zavedl premiér Viktor Orbán. Podle kritiků jde o další Orbánův pokus, jak posílit kontrolu nad státními institucemi, uvedla agentura Reuters. Vláda převzala kontrolu nad školami před třemi lety a celý systém nyní reguluje jeden ústřední orgán. Reformy zahrnují například zvýšení pracovní zátěže učitelů a rovněž byly zavedeny nové osnovy a nové učebnice, které prý obsahují chyby.

Protestující učitelé požadují mimo jiné snížení počtu vyučovaných hodin a volnost při výběru učebnic. Na demonstraci, která probíhala za deštivého počasí před parlamentem, se k nim připojili i členové dalších odborářských organizací včetně horníků a státních úředníků. Demonstranti zpívali maďarskou hymnu a vykřikovali hesla jako: "To nedopustíme!"

"Tohle je naše poslední šance, jak zajistit, aby naše děti žily v normální zemi a získaly dobré vzdělání namísto té zkázy, kterou tady vidíme teď," uvedla matka čtyř dětí Katalin Egressyová. Další z účastnic protestu, bývalá učitelka a matka tří dětí Marta, podle svých slov dorazila, protože je v sázce budoucnost jejích dětí.

"Situace se zhoršuje každý den, zvýšení počtu povinných hodin znamená přetěžování učitelů. A povinné učebnice se mi také nelíbí," řekla Marta, která přišla protestovat spolu se svým tříletým synem.

Související