V Kolumbii bylo nakaženo virem zika více než 5000 těhotných žen. Informovala o tom v sobotu kolumbijská vláda. Vir, který se rychle šíří zeměmi Latinské Ameriky, přitom zabraňuje vývinu mozku u ještě nenarozených dětí.

V Kolumbii bylo zaznamenáno 31 555 případů nákazy virem zika, uvedl v sobotu kolumbijský národní zdravotnický ústav. Z toho 5013 případů se týká těhotných žen.

Nejpostiženějšími zeměmi jsou právě Kolumbie a Brazílie. Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu kromě toho varovala, že Guillain-Barrého syndrom (GBS), neurologická porucha přičítaná rovněž viru zika, je na vzestupu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Surinamu a Venezuele.

Vir zika přenášený komáry přitom patrně způsobuje mikrocefalii, nedostatečný vývin mozku u novorozeňat. Jenom Brazílie nyní zkoumá pravděpodobnou souvislost mezi nákazami zika a více než 4300 podezření na mikrocefalii. Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že souvislost byla prokázána u 41 případů.

"V souvislosti s prudkým šířením viru zika hlásily zvýšený počet výskytu GBS Brazílie, Kolumbie, Salvador, Surinam a Venezuela," oznámila WHo v každotýdenní zprávě o viru zika, který se nyní vyskytuje v 34 zemích, z toho 26 amerických.

"Příčina zvýšení výskytu GBS pozorované v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru a Surinamu zůstává neznámá, zvláště když (horečková onemocnění) dengue, chikungunya a vir zika se v obou Amerikách šíří souběžně," uvedla WHO.

Přítomnost viru zika v těle pacientů s GBS nebyla laboratorně prokázána v Kolumbii a Salvadoru. Potvrzena naopak už byla u tří z 252 případů GBS ve Venezuele.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro už ve čtvrtek oznámil, že tři lidé zemřeli v důsledku komplikací spojovaných s virem zika. V zemi je hlášeno 5221 podezření na nákazu.

Brazílie, kde se v srpnu uskuteční letní olympijské hry, v sobotu v rámci dne boje s virem zika vyslala do terénu na 220 000 vojáků, kteří v postižených oblastech obcházejí domy a rozdávají pesticidy a moskytiéry.

Související