Dvě syrské nemocnice se v pondělí staly terčem leteckých útoků. Jednou z nich je nemocnice podporovaná Lékaři bez hranic (MSF) ve městě Ma'arat an-Numán. Organizace to potvrdila na svém twitterovém účtu. Útočníci zatím nejsou známi, některé zdroje ale uvádějí, že šlo o ruská letadla.

Podle OSN si útoky vyžádaly až 50 civilních obětí. Desítky dalších osob utrpěly zranění.

Sami Lékaři bez hranic zatím uvádí osm pohřešovaných osob.

Jeden ze svědků z Ma'arat an-Numánu řekl, že tamní klinika je zcela zničena a že "mezi mrtvými jsou zřejmě všichni členové personálu". Lidé teprve odklízejí sutiny, které po čtyřpatrové budově zůstaly.

Podle zdrojů z MSF byla budova zasažena čtyřikrát při dvou těsně po sobě následujících útocích. "Vypadá to jako cílený útok na zdravotnické zařízení a my ho co nejostřeji odsuzujeme," uvedl vedoucí mise MSF Massimiliano Rebaudengo.

Až 40 000 lidí zůstává v aktivní oblasti konfliktu kvůli zničení nemocnice bez lékařské pomoci. 

Nemocnice měla kapacitu 30 lůžek, dva operační sály, ambulanci a pohotovost. Pracovalo v ní 54 zaměstnanců. Lékaři bez hranic tuto nemocnici podporovali od září 2015 a pokrývali všechny potřeby nemocnice včetně dodávek zdravotnického materiálu a financování provozu.

Zatím není jasné, jaká letadla na tuto nemocnici v provincii Idlib zaútočila. Podle SOHR byla ruská, jiné zdroje ale hovoří o syrských letadlech. Podle zdrojů televize al-Džazíra jsou za oběma útoky ruská letadla.

Další útok třinácti těžkých raket zasáhl i dětskou nemocnici ve městě Azáz v provincii Aleppo, nedaleko tureckých hranic. Po útoku na město zemřelo deset lidí a 30 utrpělo zranění.

Turecká armáda už třetím dnem pokračuje v ostřelování Azázu a turecký premiér Ahmet Davutoglu v pátek řekl, že Turecko nehodlá nechat město padnout do rukou Kurdů. O město bojují oddíly kurdských milicí YPG, které Ankara řadí k teroristickým organizacím, zatímco Spojené státy je považují za spojence v boji proti radikálům.

Kurdové se minulý týden zmocnili letiště u Azázu, ležícího asi deset kilometrů od turecké hranice. "Musí se z toho letiště stáhnout. Když to neudělají, postaráme se, aby to letiště nebylo použitelné," řekl Davutoglu.

Turci tvrdí, že nemocnici v Azázu zasáhlo sedm ruských raket a zemřelo tam nejméně 14 civilistů.

Už loni v říjnu byla terčem náletů nemocnice Lékařů bez hranic, a to v afghánském městě Kunduz. Útok si podle organizace vyžádal 22 obětí, dvanáct bylo pracovníků v samotné nemocnici a zbývajících deset byli pacienti.

MSF provozuje na severu Sýrie šest zdravotnických zařízení a přímo podporuje více než 150 zdravotnických středisek a nemocnic na celém území Sýrie, zvláště pak v obléhaných oblastech. Jde převážně o provizorní nemocnice bez personálu Lékařů bez hranic, kterým organizace poskytuje materiální podporu, školení a konzultace.

Související