Poměr registrovaných řidičů v Česku je z hlediska pohlaví téměř vyrovnaný - 56 procent tvoří muži a 44 procent ženy. Poměr „bodovaných“ mužů a žen (tedy těch, kteří mají na svém kontě alespoň jeden bod) je však významně odlišný - tvoří ho v současnosti 82 procent mužů a 18 procent žen. Z hlediska věku tvoří největší skupinu bodovaných řidičů muži ve věku 41 let a řidičky ženy ve věku 40 let.

Možnosti nechat si umazat ze svého konta tři body za školení bezpečné jízdy využilo loni celkem 2173 řidičů. I přesto se však za minulý rok vybodovalo 6031 řidičů (jedná se tedy o řidiče, kteří dosáhli 12 bodů a obdrželi na určitou dobu zákaz řízení), z čehož je pouze 532 žen.

Mezi nejčastěji bodované přestupky patří překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o méně než 20 km/hodinu (ale více než 5 km/hod). Takových přestupků řidiči spáchali za loňský rok téměř 160 tisíc. Druhým nejčastějším přestupkem je nepoužití bezpečnostního pásu nebo ochranné přilby. Za tento přestupek bylo loni pokutováno téměř 88 tisíc řidičů. Třetím v pořadí je telefonování za jízdy, kterého se za minulý rok dopustilo přibližně 49 tisíc řidičů.

V centrálním registru řidičů bylo ke konci loňského roku evidováno celkem 539 tisíc řidičů, kteří se dopustili přestupku nebo trestného činu započítávaného do bodového hodnocení řidiče a mají tedy na svém kontě alespoň jeden bod. To odpovídá asi osmi procentům všech registrovaných řidičů.

Nejvyšší podíl „obodovaných“ řidičů má Ústecký kraj, a to 10,5 procent, následuje Karlovarský s 9 procenty. Naopak nejméně řidičů s body jezdí v Praze (6,8 %) a v Olomouckém kraji (7 %).

Související