Několik tisíc ocelářů z celé Evropské unie v pondělí v Bruselu demonstrovalo proti snazšímu přístupu čínské oceli na evropský trh. Byla mezi nimi také přibližně stovka zástupců tří společností z České republiky. Udělení statusu tržní ekonomiky Číně by podle ocelářů znamenalo pro evropský ocelářský průmysl existenční ohrožení.

"Chceme oslovit politiky a europoslance, aby zamezili tomu, aby Čína měla přístup na volný evropský trh a svými cenami rušila pracovní místa v Evropě," řekl Vilém Kubiena z vítkovických železáren Vítkovice Steel. Pondělní demonstraci do centra belgické metropole svolala průmyslová asociace AEGIS Europe.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti ArcelorMittal Ostrava Tapase Rádžekara chtějí oceláři po Evropské komisi především spravedlivý přístup. Udělení statusu tržní ekonomiky Číně podle něj znemožní využívání efektivních antidumpingových opatření. "Prodávají pod náklady a my nebudeme konkurenceschopní," připustil.

Dalšími problémy bude podle něj nižší zájem investorů o evropské ocelářství a také dopady na životní prostředí, které levný čínský způsob výroby oceli zatěžuje daleko více než tvrdými pravidly svázané evropské ocelářské firmy. Čínský provoz například produkuje o 43 procent více emisí skleníkových plynů, tvrdí.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který je také poslanec za severní Moravu, dnes v Bruselu českým novinářům řekl, že otázku udělení statusu tržní ekonomiky Číně posoudí česká vláda ještě před tím, než se věcí bude zabývat Evropská komise. Ta by tak měla učinit v létě.

"Je to dotovaná ekonomika, má dotované úvěry, firmy vlastní stát," upozornil přímo před budovou Evropské komise generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek. Tomu se podle něj jen těžko konkuruje, už teď musejí železárny prodávat za ceny, které se těm čínským blíží.

Na severu Moravy přímo ve trojici ocelářských firem pracuje asi 15 000 lidí, návazně to ovšem ovlivňuje dalších přibližně 50 000 pracovních míst.

Dumpingové ceny z Číny likvidují už tak složité podmínky českých firem v EU rovněž podle Marcela Pilezse, který do Bruselu přijel s kolegy demonstrovat z Třince. "Měli by mít stejné podmínky jako my. Emisní povolenky a všechno, jak máme nastaveno my v Evropě," myslí si o čínské konkurenci.

Také severomoravská krajská tripartita tento měsíc vyzvala českou vládu, aby zasáhla a ochránila české ocelářství a podstatnou část české ekonomiky.