Británie každý rok vyveze skotskou whisky v hodnotě přesahující čtyři miliardy liber šterlinků, v přepočtu zhruba 140 miliard korun. Je to vůbec nejvýznamnější položka jejího vývozu potravin a nápojů. Majitelé skotských palíren se nyní velice obávají možného vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Znamenalo by pro ně konec výhodného bezcelního obchodování, výrazný pokles zisků a také ztrátu pracovních míst. 

"My máme jasno. Chceme setrvat v Evropské unii, abychom nepřišli o těžce dobyté trhy," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Ivan Menezes, šéf nápojové společnosti Diageo, největšího světového výrobce lihovin. Zhruba dvě třetiny jejího vývozu skotské whisky směřuje do rozvojových zemí, hlavně do Indie, kde jsou cla na dovoz alkoholických nápojů jedny z nejvyšších na světě. Dosahují až 150 procent.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.