Chorvatsko ve středu poslalo zpět do Srbska 217 osob, které jsou považovány za ekonomické migranty. Předtím skupinu vrátilo do Chorvatska Slovinsko a Bělehrad už dal najevo, že tito běženci budou pokračovat dál v cestě do svých zemí. Agentura APA poznamenala, že je to poprvé, co jsou z takzvané balkánské cesty uprchlíci posíláni domů najednou ve větším množství.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Mirjana Milenkovská sdělila, že skupina migrantů byla do Srbska přesunuta v noci na středu. Nyní je v přijímacím centru v Šidu na severozápadě Srbska u chorvatských hranic. Podle Milenkovské jde hlavně o Afghánce, Iráčany a několik Syřanů.

Informaci potvrdila podle srbských médií mluvčí srbského ministerstva vnitra Biljana Popovičová Ivkovičová. "Jsou to ekonomičtí migranti, kteří byli vráceni do Srbska a v souladu se všemi dohodami a procedurami dojednanými naší zemí se sousedy v regionu je vracíme do zemí, z nichž k nám přišli, protože se nejedná o uprchlíky z oblastí sužovaných válkami," sdělila.

Dodala, že doposud ani jeden ekonomický migrant nezůstal v Srbsku a že žádný z nich zpravidla nežádá v Srbsku o azyl. Nicméně přesun skupiny více než dvou stovek běženců, která byla v noci převezena do Srbska z Chorvatska, na jih do Makedonie zatím srbské úřady neavizovaly.

Bělehradská televizní stanice N1 uvedla, že odsun těchto běženců probíhá za hlasitých protestů. Žádné incidenty ale dosud nejsou hlášeny.

Související