Nejméně 28 mrtvých a 61 zraněných si ve středu vyžádal teroristický útok v centru turecké metropole Ankary namířený proti příslušníkům armády. Novou bilanci oznámil místopředseda turecké vlády Numan Kurtulmus, podle kterého se zatím k atentátu nikdo nepřihlásil. Útok odsoudili ze zahraničních politiků například německá kancléřka Angela Merkelová či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle ankarského guvernéra Mehmeta Kiliçera byl výbuch nastraženého vozidla s bombou namířen proti koloně vojenských autobusů.

Podle mluvčího turecké vlády Numana Kurtulmuse jsou mezi oběťmi vojáci i civilisté, napsala agentura Reuters.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu kvůli atentátu, který úřady označily za teroristický útok, zrušil cestu na summit Evropské unie. Do Bruselu měl odletět již ve středu večer.

Svou cestu do Ázerbájdžánu plánovanou na čtvrtek zrušil také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten řekl, že atentát "překročil morální a lidské hranice". Prezident dodal, že jeho země je odhodlána bojovat proti těm, kdo útok spáchali, tak proti těm, kteří stojí za pachateli.

Turecká média uvedla, že exploze se odehrála asi 300 metrů od sídla generálního štábu armády a půl kilometru od budovy parlamentu. Bomba vybuchla, když projíždějící kolona zastavila u dopravních světel na červenou, uvedla armáda, která incident označila za "opovrženíhodný a zbabělý" útok.

Německá kancléřka Merkelová řekla, že je atentátem zhrozena. "Vzkazuji tureckému lidu: my, Němci, sdílíme vaši bolest. V boji proti těm, kdo jsou odpovědní za tyto nelidské činy, stojíme po boku Turecka," uvedla v prohlášení.

Také šéf Severoatlantické aliance Stoltenberg vyjádřil soustrast rodinám obětí a tureckému lidu. Dodal, že pro tyto "hrůzné činy neexistuje ospravedlnění".

Francouzský prezident François Hollande odsoudil "hrozný atentát" a vyjádřil Turecku "podporu a veškerou solidaritu před touto novou zkouškou".

Mezi oběťmi a zraněnými podle všeho převládají vojáci, uvedla televizní stanice Habertürk. Na místo zamířilo mnoho sanitek a hasičských vozidel. Úřady vydaly pro média částečné zpravodajské embargo, zejména pokud jde o zveřejňování snímků a přesného grafického znázornění místa útoku kvůli pokračujícímu vyšetřování.

Podobný zákaz byl vyhlašován již při předchozích teroristických útocích.

Turecko v posledních měsících zasáhlo několik krvavých teroristických útoků, při nichž zemřely desítky lidí, včetně německých turistů. Odpovědnost padá v případě sebevražedných útoků na islámské radikály, zejména stoupence či příslušníky Islámského státu.

Útok nastražené výbušniny na vojáky ale mohou mít na svědomí i separatističtí Kurdové, proti nimž na východě země vede armáda krvavou ofenzívu.

Místo výbuchu podle tureckých médií: