Turecko vyšetřuje bombový útok, při němž ve středu v Ankaře zahynulo 28 lidí, hlavně vojáků. Podezření padá na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK).

Ankara však není jediným místem, kde se útočilo na turecké cíle. Tentýž den exploze vážně poškodila i sídlo Turecké kulturní společnosti ve Stockholmu.

Výbuch v noci ze středy na čtvrtek vysklil okna v budově, uvedl švédský list Aftonbladet. Akce může být odvetou za incident z víkendu, kdy byl na demonstraci na podporu Kurdů postřelen kurdský demonstrant.

"Nikdo uvnitř nebyl, nikdo nebyl zraněn," potvrdil agentuře Reuters mluvčí stockholmské policie. Podle něj zatím nejsou žádní konkrétní podezřelí, celou záležitost vyšetřuje Švédská bezpečnostní služba Säpo, uvedl deník The Local.

Ani v souvislosti s víkendovou střelbou na prokurdské demonstraci, kde byl těžce zraněn dvaapadesátiletý Kurd, zatím nikdo nebyl zatčen.

Kurdové žádali propuštění bývalého politického vůdce PKK Abdullaha Öcalana, odsouzeného v Turecku na doživotí za vlastizradu a terorismus.

"Je to přímý útok na Kurdy," řekl švédské tiskové agentuře TT o střelbě na demonstraci jeden z organizátorů.

Podle svědků výstřely vyšly z projíždějícího auta společně s výkřikem "Ať žije Turecko", uvedl švédský zpravodajský portál Nyheter Idag.

Stockholmské turecké kulturní centrum se nachází ve čtvrti Fittja, jihozápadní části hlavního města. Noviny The Local uvedly, že v současnosti se v zemi zdržuje až 170 000 Kurdů. Švédsko má necelých 10 milionů obyvatel.

Související