Pomalé sbližování platů a životní úrovně Česka a západních států je podle premiéra a předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky (ČSSD) zklamáním.

Jeho strana se letos ve vládě chce soustředit na prosazení zvýšení minimální mzdy aspoň na 11 tisíc korun od ledna příštího roku i na růst platů ve veřejném sektoru.

Sobotka to řekl v Praze po sobotním jednání širšího vedení ČSSD, které hodnotilo dva roky ve vládě a jednalo o prioritách pro další období.

"Jsme země, která se snažila a snaží dohánět ten velký rozdíl mezi východem a západem Evropy, který tu vznikl za komunistického režimu. Očekávali jsme, že to sbližování půjde rychleji. Pro mě osobně i pro sociální demokracii je to zklamání, že i po 25 letech od listopadu 1989 jsou tu tak velké životní rozdíly mezi Německem a Rakouskem a Českou republikou," uvedl Sobotka.

Pokud ekonomika i platy ve veřejném sektoru a mzdy v soukromé sféře neporostou, životní úroveň Západu podle Sobotky Česká republika nikdy nedožene. Na růst výdělků chce ČSSD tlačit růstem minimální mzdy.

Podle sociálních demokratů by se od ledna měla zvednout přinejmenším na 11 tisíc korun. Dohodu v koalici by Sobotka chtěl mít do pololetí, nutné je jednat i s odbory a zaměstnavateli.

Zaměstnavatelé skokový růst minimální mzdy odmítají. Podle nich se ze zvyšování nejnižšího výdělku stalo politikum a populistické předvolební téma.

Žádají stanovení jasných pravidel pro přidávání. Chtějí, aby se v něm odrazil růst a vývoj ekonomiky. Odboráři naopak žádají zvýšení minimální mzdy aspoň na 11 500 korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pracovníkům veřejného sektoru se zvýšil plat loni v listopadu, a to o tři procenta. Učitelé si přilepšili průměrně o 3,3 procenta. Lékaři a sestry dostali přidáno od ledna pět procent. Platy se zvedly i rok předtím.

"Pokládám za důležité, abychom pokračovali ve výraznějším zvyšování platů - zejména ve zdravotnictví, kde čelíme neférové konkurenci z bohatších zemí," uvedl Sobotka. O finančním rámci bude nejdřív jednat koalice, pak začne vyjednávání s odboráři.

Česku začínají chybět lékaři a sestry. Mnozí zdravotníci odcházejí do ciziny za lepším výdělkem.

Sjezd bude příští rok

Sociální demokraté uspořádají svůj sjezd příští rok na jaře. Sejdou se v Brně od 10. do 11. března, tedy zhruba osm měsíců před plánovanými sněmovními volbami. Po jednání širšího vedení strany to v sobotu novinářům řekl Sobotka.

Zatím poslední sjezd se konal loni na jaře v Praze. Volil vedení a přijal také změnu stanov. Předtím se sešli v Ostravě.

Sobotka loni na sjezdu slíbil straníkům i programovou konferenci. Stěžovali si totiž, že na jednání nebyl prostor a čas na podrobnější debatu o směřování strany. Akce se měla konat loni na konci listopadu v Olomouci. Nakonec ji ale vedení ČSSD odsunulo na neurčito, a to kvůli nabitému programu svého předsedy.

Související