Miliardář Donald Trump jasně zvítězil v sobotních republikánských primárkách v Jižní Karolíně a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová ohlásila své vítězství v nominačním souboji Demokratické strany v Nevadě. Oba politici si tak upevnili postavení favoritů ve svých stranách v boji o Bílý dům.

Republikánský kandidát Jeb Bush po neúspěchu v sobotních primárních volbách oznámil, že se rozhodl ze souboje o prezidentskou nominaci odstoupit.

Devětašedesátiletý Trump po sečtení 99 procent okrsků vedl v Jižní Karolíně se ziskem 32,5 procenta hlasů před floridským senátorem Markem Rubiem, který si připsal 22,5 procenta hlasů, a texaským senátorem Tedem Cruzem, kterého podpořilo 22,3 procenta voličů.

Trump místním voličům děkoval na svém twitterovém účtu. Pro Trumpa je to již druhé vítězství v primárkách; to první zaznamenal ve státě New Hampshire. Pouze v Iowě skončil druhý za Cruzem.

Vzhledem k vedení v průzkumech ve 13 státech, kde budou republikáni hlasovat v průběhu takzvaného volebního superúterý 1. března, je Trump na dobré cestě získat republikánskou nominaci, napsala agentura Reuters.

V demokratickém táboře porazila Clintonová v nominačním klání v Nevadě Bernieho Sanderse. Po sečtení 90 okrsků měla přes 52 procent hlasů, zatímco její soupeř necelých 48 procent. Sanders Clintonové telefonicky poblahopřál.

"Je to vaše vítězství," napsala na Twitteru v poděkování svým stoupencům Clintonová, které kritici vyčítají, že ve svých projevech často hovoří o "sobě", na rozdíl od Sanderse, který používá zájmena "my" a "nás".

Úspěch Clintonové v Nevadě průzkumy předpovídaly. Její těsná výhra ve státě, kde se před časem předpovídalo její dvouciferné vítězství, ale naznačuje, že demokratické nominační klání bude dlouhé a náročné, uvedla agentura Reuters.

Sanders své umístění ale označil za dobrý výsledek. Jako kandidát, který podle Clintonové má podporu pouze bělošských voličů, měl být v Nevadě - státě s velkým zastoupením menšin - outsiderem. V průzkumech během roku zde ztrácel na Clintonovou 40 procent hlasů, ale při hlasování se na ni téměř dotáhl.

Republikánský kandidát Jeb Bush boj o Bílý dům vzdal. Bushovi se nedařilo v New Hampshiru ani v Iowě a úspěšný nebyl také v Jižní Karolíně, kde skončil na čtvrtém místě.

"Jsem hrdý na kampaň, kterou jsme vedli ke sjednocení země a prosazování konzervativních řešení," prohlásil očividně pohnutý Bush. "Voliči ve třech státech ale promluvili a já respektuji jejich rozhodnutí," dodal. Na Twitteru pak poděkoval svým voličům. 

Jižní Karolína byla jednou z posledních šancí syna a bratra bývalých amerických prezidentů. Právě dobrá pověst Bushovy rodiny v Jižní Karolíně, kde je chlebodárcem mnoha občanů americká armáda, mu dávala jisté naděje. Ty se ale nenaplnily.

Související