Soudní projednávání kauzy Radovana Krejčíře v pondělí v Johannesburgu přerušila hrozba, že v budově soudu je bomba. Všichni přítomní za eskorty policistů okamžitě opustili soudní síň, informovala jihoafrická média, která proces sledovala prakticky v přímém přenosu. 

Bezpečnostní síly podle médií postupně evakuovaly celou soudní budovu. Zpravodajský server EWN poté na Twitteru informoval, že řízení bylo odloženo na úterý. Výhrůžka bombou byla planá, řekla rozhlasové stanici Jacaranda zástupkyně soudu Zoleka Sondlová.

Jihoafrický soud měl v pondělí rozhodnout o výši trestu pro Radovana Krejčíře za pokus o vraždu a únos a za pokus o držení drog. Krejčíř byl shledán vinným ze zmíněných činů již loni v srpnu. 

Krejčíř žádal o odložení výroku o trestu kvůli tomu, že se nemohl dostatečně radit s advokáty, argumentoval také zaujatostí soudce. Jihoafrický soudce však v pondělí tuto žádost odmítl.

K soudu se Krejčíř dostavil bez právního zástupce, který se podle něj musel věnovat jinému případu. Soudce Colin Lamont prohlásil, že obžalovaný znal termín soudu od loňska, a měl tedy dost času najít si vhodného advokáta. Neuznal ani další Krejčířovy argumenty a poznamenal, že proces nelze odkládat donekonečna.

Před soud v Johannesburgu přišel Krejčíř v bílém tričku a v poutech, byl pohublý, prošedivělý a zřetelně nervózní. Podle přímého televizního přenosu, který vysílají některá jihoafrická média, bylo v zaplněné soudní síni mnoho uniformovaných strážců s automatickými zbraněmi.

Přísná bezpečnostní opatření Krejčíř před soudem označil za cirkus. Zároveň si stěžoval na obtížný kontakt se svými právními zástupci poté, co byl v prosinci přemístěn do přísně střežené věznice v Kokstadu daleko od Johannesburgu. Prohlásil, že se hodlá hájit sám, a požádal o tlumočníka. Se soudem Krejčíř komunikuje v angličtině, která podle jeho vlastních slov není dobrá.

Krejčíř dlouze obviňoval soudce Colina Lamonta, že je proti němu zaujatý. Vyčítal mu mimo jiné, že v minulosti ignoroval jeho pokusy dostat slovo, a tvrdí, že soudce k němu má jiný přístup než k ostatním pěti osobám souzeným v tomto případu. Poukázal na to, že jako jediný z nich je před soudem v poutech.

Během pondělního jednání Krejčíř neměl klasická pouta; jeho ruce byly spoutané delším řetězem, který mu umožňoval listovat v písemných podkladech.

Krejčíř vyjádřil přesvědčení, že ho v očích soudce poškozují zprávy v médiích, podle kterých chtěl soudce nechat zavraždit, připravoval svůj útěk z vězení a měl v cele ukrytou zbraň. Podle Čecha se k němu soudce Lamont během dosavadního procesu choval neférově a předem ho považoval za vinného.

Opět si také stěžoval na špatné podmínky svého věznění. Tvrdil, že strádá psychicky a musí brát hodně léků. Žádal o odložení jednání o den, aby mohla před soud přijít jedna zdravotní sestra a jeho advokát.

Do přísně střežené věznici v Kokstadu na jihovýchodě Jihoafrické republiky byl Krejčíř převezen poté, co policie dostala zprávy, že se chystá uprchnout z věznice s mírně volnějším režimem. V Kokstadu se ocitl jako vůbec první vězeň, u něhož ještě nebylo rozhodnuto o výši trestu.

Srpnový verdikt o vině byl prvním Krejčířovým odsouzením v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Související