V davu, kde občas někdo vykřikl, že se dusí, čekaly desítky novinářů v pondělí v poledne před varšavskou centrálou Institutu národní paměti (IPN). Jeho ředitel Lukasz Kamiński ve dvanáct hodin umožnil novinářům, aby si prohlédli obsah složky, kterou minulý týden IPN získal od vdovy po Czeslawu Kiszczakovi, bývalém polském ministru vnitra, a která má obsahovat důkazy, že bývalý vůdce Solidarity a exprezident Lech Walesa v 70. letech minulého století spolupracoval s komunistickou tajnou policií. 

Generál Kiszczak u spisu zanechal doprovodný dopis, z něhož vyplývá, že chtěl spis předat archivu spravujícímu dokumenty tajných služeb už v roce 1996. V dopise se uvádí, že dokumenty neměly být zveřejněny ne dříve než pět let po smrti Lecha Walesy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.