Pětatřicet roků vězení. Radovan Krejčíř si po měsících čekání vyslechl v Jihoafrické republice výši trestu za pokus o vraždu a únos bratra drogového dealera, který měl podle prokuratury zmizet s 25 kilogramy Krejčířova pervitinu.

Krejčíř, který se neprodleně po vynesení rozsudku odvolal a požádal o propuštění na kauci,  dostal hned několik trestů – 25 let za pokus o obchod s drogami; za únos a pokus o vraždu po 15 letech. Deset let z těchto trestů si nicméně odsedí souběžně s prvním. Dohromady by tedy Krejčíř měl za mřížemi strávit 35 let. 

Se stejným trestem jako Krejčíř od soudu odešel "obžalovaný číslo 2" Desai Luphondo. Zbylí čtyři - Samuel Maropeng, George Nthoroane, Jan Lefu Mofokeng a Siboniso Miya - dostali po 15 letech za mřížemi. Do výše trestu se všem započítá i doba, kterou dosud strávili ve vazbě.

Důkazy prokázaly, že Čech byl Boss

"Krejčíř je vysoce inteligentní a byl úspěšným podnikatelem," četl z rozsudku soudce Colin Lamont. Připomněl, že v JAR pobývá od roku 2007 a nikdy tu nepracoval, i jeho zdravotní problémy – záchvaty úzkosti, deprese a rakovinu močového měchýře. Obžalovaný podle něj má i ve vězení přístup k lékařské a psychologické péči.

"Důkazy prokázaly, že obviněný číslo 1 (Krejčíř – pozn. red.) byl vedoucí osobností, označovanou jako ‚Boss’," řekl soudce. A nešlo podle něj o malý obchod s drogami, ale velkou operaci.

Krejčíř jakoukoliv vinu od počátku popírá. "Doufám, že lidé stojící za spiknutím proti mně budou jednoho dne zpytovat svědomí," prohlásil v úterý krátce před vynesením verdiktu.

"Veřejnost mě nenávidí a po všech těch senzačních příbězích ji za to nemohu vinit. Ale neznají mě," dodal s tím, že "deset procent z nařčení může být pravdivých", ale veřejným nepřítelem je hlavně kvůli médiím. A že řešením by bylo, kdyby byl po smrti.

Krejčíř chtěl psychiatra, psychologa a lékaře

Původně měl soud výši trestu oznámit už loni 11. listopadu, ale termín se z nejrůznějších důvodů posouval. Krejčíř se o to snažil i během pondělí a úterý, ale marně.

Soudce Colin Lamont odmítl všechny požadavky, které Čech vznesl – mimo jiné předvolání psychiatra, psycholožky a lékařky, protože se cítí být nemocný.

Krejčíř u soudu tvrdil, že se na jeho zdraví podepsaly i poslední více než dva roky za mřížemi. Svůj stav odmítl upřesnit s tím, že nezná odbornou terminologii. Kromě lékařů žádal předvolání ředitelů obou věznic, v nichž dosud pobýval.

Vynesení trestu je podle něj neregulérní, protože soudce zamítá jeho žádosti a stále panují "jisté rozpory". V pondělí Lamonta označil za zaujatého, v úterý tvrdil, že jím soudce zjevně opovrhuje.

Vinen. Čekalo se jen na výši trestu

Radovan Krejčíř se už druhý den hájil sám. V úterý si postěžoval, že se nemohl spojit se svým advokátem, aby zjistil, zda přijde k soudu. Zatímco v pondělí komunikoval se soudcem v angličtině, nyní hovoří prostřednictvím tlumočnice.

Uprchlý Čech podle soudu unesl a mučil Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy údajně Krejčířova pervitinu, určeného pro trh v Austrálii.

"Krejčíř se rozhodl vysmívat se našemu justičnímu systému," napsal jihoafrický deník The Citizen. Přerušení pondělního jednání kvůli bombové hrozbě list označil za součást Krejčířovy taktiky oddalovat rozhodnutí. Šlo o planý poplach, policejní psi žádnou výbušninu neobjevili.