Evropský soud pro lidská práva v úterý odsoudil Rusko za to, že porušilo práva opozičního předáka Alexeje Navalného na spravedlivý soudní proces. Zároveň nařídil ruské vládě vyplatit kritikovi prezidenta Vladimira Putina 56 tisíc eur (1,5 milionu korun) jako odškodné a úhradu soudních nákladů. Rusko se může proti rozhodnutí štrasburského soudu odvolat.

Devětatřicetiletý Navalnyj, který svým bojem proti korupci v elitách země dosáhl postavení vůdce opozice, byl v roce 2013 odsouzen k pětiletému trestu za zpronevěru v podniku Kirovles. Odvolací soud později změnil nepodmíněný trest v podmíněný a půlmilionovou pokutu. Opozičník označuje své odsouzení za politicky motivované.

Podle štrasburského tribunálu nelze opomenout, že Navalnyj začal být stíhán poté, co na svém blogu nařkl prezidenta Putina z tunelování stavby sibiřského ropovodu.

Ruské soudy podle tribunálu shledaly zločinem počínání představující podnikání v mezích zákona, čili se dopustily svévolného výkladu zákona a porušily práva obviněných, Navalného a jeho společníka na lavici obžalovaných Pjotra Oficerova. Ti byli shledáni vinnými ještě před procesem, jak vyplynulo z dohody mezi ruskou justicí a bývalým ředitelem podniku Kirovles, což štrasburský soud ostře kritizoval.

"Pravda je s námi a my zvítězíme. Přijde čas, kdy budeme moci dosáhnout spravedlnosti u soudů nejen v Evropě, ale i v Rusku," uvedl Navalnyj, který je původní profesí právník. Ze štrasburského verdiktu si vyvodil, že ruský nejvyšší soud bude muset zrušit jeho odsouzení.

Opozičníkův podmíněný trest má vypršet v dubnu 2019, připomněla agentura Interfax.

Navzdory tehdy ještě nepravomocnému odsouzení Navalnyj ve volbách moskevského starosty v říjnu 2013 získal překvapivě vysoký počet hlasů, 27 procent. Pak začal být vnímán jako hlavní Putinův soupeř na domácí scéně.

Koncem roku 2014 byl Navalnyj v dalším procesu odsouzen k podmíněnému trestu za zpronevěru v ruské pobočce francouzské kosmetické společnosti Yves Rocher. Loni v dubnu úřady zakázaly jeho politickou stranu.

Pravomocné odsouzení brání Navalnému kandidovat v příštích prezidentských volbách v roce 2018.

Související