Republikánský favorit na prezidentskou nominaci Donald Trump slaví vítězství ve státě Nevada a v projevu přislíbil brzkou výhru celých Spojených států. Trump si odnesl zhruba 46 procent hlasů z volebního shromáždění a ostatní kandidáty tak porazil o 22 procentních bodů.

"Ještě před několika měsíci nikdo nečekal, že bych zde mohl vyhrát," řekl před svými příznivci Trump. "A já vyhrávám, vyhrávám, vyhrávám. A brzy bude opět vyhrávat, vyhrávat a vyhrávat i celá země," dodal.

Mezitím na Twitteru poděkoval voličům v Nevadě. "Zase učiníme Ameriku bezpečnou a skvělou," uvedl.

Trump podle stanice CNN vyhrál "drtivě", hlasování ale podle zpráv na Twitteru provázel chaos. Hlášeny byly nedostatek lístků, absence kontrol totožnosti či dvojí hlasování.

Na druhém místě v Nevadě skončil Marco Rubio a na třetím Ted Cruz, mají z 24 procent, respektive 21 procent hlasů. Ben Carson a John Kasich dosáhli jen na jednotky procent.

Volební shromáždění v Nevadě je po Ohiu, New Hampshiru a Jižní Karolíně čtvrtým republikánským kláním od začátku souboje o stranickou nominaci. S výjimkou Ohia Trump všude zvítězil. Prvním velkým střetem bude takzvané superúterý 1. března, kdy se volí ve vícero státech.

Republikánské hlasování v Nevadě je oficiálně volebním shromážděním. Zúčastnit se ho mohli jen republikáni, kteří se předem zaregistrovali. Hlasování začalo v rozmezí  dvou až čtyř hodin ráno středoevropského času v závislosti na jednotlivých okrscích a muselo skončit nejpozději do šesti hodin.

Voliči v jednotlivých okrscích nejdříve vybírali předsedu a tajemníka shromáždění, následně krátce představili jednotlivé kandidáty a teprve poté se uskutečnilo samotné hlasování. Podle magazínu Newsweek běžně trvá celý proces zhruba hodinu.

Lidé na Twitteru ale o hladkém hlasování nehovořili, naopak se zmiňovali o zmatcích. Mnozí například ohlásili nedostatek hlasovacích lístků, špatně vedené seznamy či nedbalé nebo vůbec žádné kontroly totožnosti, někteří se zmiňovali i o vícenásobném hlasování.

Jeremy Hughes, který v Nevadě vede Rubiovu kampaň, se kvůli nesrovnalostem obrátil na nevadské vedení Republikánské strany. "Snažit se zaznamenat všechny nepravosti, které se tady dějí, je jako snažit se utěsnit všechny díry na Titaniku," řekl Hughes televizi CNN. "Opravíte jednu a další se hned objeví," dodal.

Stranický výbor závažnost výtek mírnil, ohlášené případy dvojího hlasování prý ale bere vážně a lístky přislíbil prověřit a přepočítat. Portál theatlantic.com poznamenal, že komplikace nejsou při volebních shromážděních výjimečné, neboť o organizaci se starají převážně dobrovolníci. Navíc se očekávala velká účast a mnoho lidí se takovéhoto hlasování zúčastnilo vůbec poprvé.

Související