Soupeři v boji o republikánskou nominaci do duelu o Bílý dům se do sebe pustili v televizní debatě. Marco Rubio kritizoval vedoucího uchazeče Donalda Trumpa za jeho postoje k ilegálnímu přistěhovalectví. Označil je za nesoudržné, pokrytecké, momentální a účelové kvůli získání hlasů. Ke kritice se přidal i další z kandidátů Ted Cruz. 

Trump opět zopakoval svůj slib, že nechá na hranicích s Mexikem vybudovat zeď – a ještě ji v debatě o deset stop – tedy o tři metry – zvýšil.

Miliardář podle Cruze v minulosti podporoval otevřené hranice a daroval peníze skupině senátorů, kteří se zasazovali o snadnější získání amerického občanství přistěhovalci.

Rubio zase vyslovil podezření, že Trump postaví zeď oddělující Spojené státy od přílivu migrantů z Mexika stejně jako své mrakodrapy Trump Tower – tedy zaměstná ilegální přistěhovalce, aby dílo udělali.

"Člověk, který opravdu chce bojovat proti nelegální migraci, nezaměstnává lidi žijící ve Státech načerno," poznamenal Cruz.

"Mlčte, mlčte. Ve svém životě jsem už zaměstnal desítky tisíc lidí, ale vy jste nikdy nedal práci nikomu," odrazil útok Trump. Tváří tvář soupeřům s kubánskými kořeny zdůraznil, že zaměstnává i tisíce hispánců, mezi nimiž je prý nesmírně populární.

Na Twitteru posléze napsal, že celé debata byl jen titěrný pokus o jeho shození. 

Podle komentáře CNN byla tato debata dosud nejostřejším vystoupením floridského senátora Rubia, který pět dní před volebním superúterým přešel do útoku. V úterý 1. března budou republikáni i demokraté vybírat své kandidáty v tuctu amerických států.

Jedním z výbušných témat mezi Trumpem a Rubiem byl i plán zdravotní reformy. Trump řekl, že by zrušil bariéry mezi státy, čímž by se podle něj zvýšila konkurence. Rubio na něj naléhal, aby svůj plán více přiblížil. To Trump neudělal ani na výzvu redaktorky CNN, jíž odpověděl, že k tomu není co dodat.

Opět se zapřisáhl, že jako prezident by vyhostil ze země lidi, kteří v USA žijí ilegálně. Momentálně jsou ale americké hranice "děravé jako švýcarský sýr", a tak by na nich měla stát zeď, kterou by měli zaplatit Mexičané.

"Udělám to – a ta zeď bude ještě o deset stop vyšší," odpověděl miliardář na žádost o vyjádření k výroku bývalého mexického prezidenta Vicenteho Foxe, že žádná zeď nebude a že ji Mexiko rozhodně nezaplatí.

Trump se dříve v debatě vyjádřil, že by stačila 12 metrů vysoká zeď, která by stála podle jeho odhadu deset až 12 miliard dolarů (asi 244 až 294 miliard korun), které hodlá vymoci od Mexika.

Trump učinil z plánů na vybudování zdi podél hranice s Mexikem, za níž chce držet údajné "zločince, drogové dealery a násilníky", ústřední bod své kampaně.

Televizní diskuse republikánských kandidátů na prezidentskou nominaci byla považována za jednu z posledních možností, jak Trumpa zastavit před nadcházejícím volebním superúterým. Dosud se ale žádnému z Trumpových soků v uplynulých debatách nepodařilo realitního magnáta zpomalit.

V publiku sledovali diskusi i exprezident George Bush starší s manželkou Barbarou, jejichž syn Jeb před několika dny ze souboje o prezidentskou nominaci odstoupil.

Související