Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v neděli v Rangúnu sešel s bývalými barmskými politickými vězni, s nimiž mluvil i o české zkušenosti týkající se odstraňování křivd minulého režimu. Napsal to na svém twitterovém účtu. Setkání s nejznámější barmskou politickou vězeňkyní a vůdkyní opozice Do Aun Schan Su Ťij ho čeká v pondělí, kdy by měl jednat rovněž s prezidentem Theinem Seinem.

"Požádali mě, aby nově zvolení poslanci a bývalí političtí vězni mohli navštívit český parlament a seznámit se s tím, jak jsme u nás odstraňovali křivdy minulého režimu," uvedl Zaorálek po setkání s asociací politických vězňů 88 Generation.

Někdejší odpůrci barmského režimu v barvách bývalé opoziční strany Národní liga pro demokracii (NLD) se po loňských listopadových volbách dostali do parlamentu, kde má strana vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij nově většinu. Určitý díl moci však stále spočívá v rukou armády, které ústava zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel. Složení nové vlády by mělo být jasné v dubnu.

Právě o dalším politickém vývoji Barmy bude Zaorálek v pondělí mluvit i přímo se Su Ťij. "Oddělit policii od armády, dostat armádu pod civilní kontrolu - to jsou hlavní úkoly pro vítěznou politickou stranu legendární paní Su Ťij," sdělil k tomu v neděli český ministr na Twitteru.

Barma je druhou zastávkou nynější Zaorálkovy zahraniční cesty, předtím navštívil Indonésii. S tamními nejvyššími představiteli jednal zejména o posílení obchodních vztahů a otevíral dveře pro zástupce českých podniků, jichž spolu s ním odcestovaly do Asie tři desítky.

Související